wnego właściciela ziemskiego w Królestwie Polskiem, guberni lubelskiej, z miejscowym popem, o sadzawkę położoną niedaleko cerkwi i w której myto owce tego właściciela. Otóż pop, chcąc dokuczyć temu właścicielowi uznał, że mycie owiec w tej sadzawce było połączone z obrazą Boską, ze względu na konieczne podkasywanie się dziewczyn przy tem zajęciu. Wystawa łydek damskich na widok publiczny nie była jeszcze wówczas w takiej modzie i tak rozpowszechniona jak dziś. Więc pop, występując w obronie majestatu Bożego, obrażonego, jakoby – jego zdaniem – tym widokiem, zaniósł oto skargę do gubernatora, który wydał rozporządzenie zakazujące mycia owiec w tej sadzawce. Do tego rozporządzenia trzeba było oczywiście się zastosować i pędzić owce dla ich mycia do rzeki płynącej o jakie półtorej mili stamtąd; ale służyła apelacja do Senatu. Więc, mimo, że uznawano tę sprawę za przesądzoną, bo wówczas w Rosji wszelka sprawa z popem była zgóry przegraną, jednak, dla zasady, założono apel do Senatu, nie chcąc z drugiej strony wykładać ani kopiejki na poparcie procesu, który w ówczesnych warunkach, zdawał się nie do wygrania. Tymczasem, ku ogólnemu zdumieniu, a w pierwszym rzędzie samego gubernatora, popa i właściciela tych owiec i tej sadzawki, „Rządzący Senat”, bez żadnego poparcia tej sprawy z niczyjej strony, zadecydował, że ponieważ każdy swoją, własnością rozporządzać może według własnego uznania, przeto i właściciel sadzawki, o którą chodzi, może w niej myć swe owce lub nie myć stosownie do swojej woli i nikt nie ma prawa mu tego zabronić. A ktoby chciał to uczynić, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej. I na zasadzie tego orzeczenia dane rozporządzenie gubernatora zostało skasowane.
Widzimy więc, jakie znacznie ma taki trybunał Administracyjny, o odpowiednim autorytecie. Wszak żaden inny sąd w Rosji, choćby nie wiem jak nazywany samodzielnym i niezależnym, nie byłby śmiał zdobyć się na tego rodzaju decyzję, kasującą rozporządzenie gubernatora i to wydane jeszcze na żądanie popa.
∗
∗ ∗ |
Francuska Rada Stanu, występująca w roli Trybunału Administracyjnego pełni jednocześnie funkcje: Izby kasacyjnej, Izby apelacyjnej, oraz sądu pierwszej i ostatniej instancji we