Strona:Jak wesolo spedzic czas.djvu/6

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


tkliwych związków dwóch serc zadzierzgniętych zostało przy swobodnej miłej zabawie towarzyskiej, czy to w obszernym pokoju, wśród gwaru i śmiechu młodzieńczego — czy też na łonie natury, wśród cienistych drzew parku lub na łące. Oczywiście przy grach i zabawach towarzyskich — jeżeli one przejść nie mają w dziką bezładną lataninę — hałaśliwe niestateczne zbiegowisko — obowiązują pewne przepisy i wskazówki, na które w krótkości chcemy zwrócić uwagę łaskawego czytelnika.
A więc przedewszytkiem ze względów zdrowotnych zabawa nie powinna nigdy dochodzić do granic zupełnego zmęczenia i wyczerpania, ale trwać dopóty, dopóki stanowi istotną przyjemność i rozrywkę. Nie przerywając wcale jej trwania — można ją, z łatwością wprowadzić w stadium spokojniejsze, do czego nastręcza sposobność druga część każdej towarzyskiej gry, a tem jest sądzenie fantów i wykupywanie ich. Dopóki wszystkie fanty osądzone nie zostaną, jest czas dostateczny do odpoczynku, wytchnienia tak pożądanego po forsownych grach, zwłaszcza na świeżem powietrzu jak np. „Ciuciu babka“ „Kotek i myszka“ i t. p.
Drugą nie mniej ważną zasadą i warunkiem powodzenia i przyjemności gier tego rodzaju — jest dobranie odpowiedniego towarzystwa, własnego o ile możności kółka towarzyskiego, składającego się z członków, których ani różnica wieku, ani usposobienie, ani wrerście położenie towarzyskie zbytnio nie różni. Wtedy — zaręczyć możemy — zabawa będzie ochocza, swobodna t niekrępowana, zwłaszcza, gdy w liczbie uczestników znajdą się również i młode dobrze wychowane panienki. Zacną jest rzeczą, że przy towarzyskich grach i zabawach trzeba starać się o uwydatnienie nietylko fizycznych zalet jak zgrabności, zręczności, odwagi i t. p. — lecz nie mniej gorliwie dbać także o rozwinięcie i korzystne przedstawienie przymiotów duchowych: dowcipu, grzeczności dla dam, elegancyi i pewnego rodzaju rycerskości, jaką prawdziwie dobrze wychowany człowiek odznaczać się winień. — W ślad za tem unikać więc