Strona:Jak wesolo spedzic czas.djvu/7

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


należy rubasznego zachowywania się, zbyt głośnych krzyków, popychania i t. p. Nie ucierpi nic na tem ani swoboda, ani wesołość zabawy nie przybierze zaś cech jakiejś ordynarnej karczemnej hulatyki.
Zabawy i gry towarzyskie — jak to już wyżej powiedzieliśmy, odbywać się mogą w pokoju lub też na świeżem powietrzu. Odpowiednio do tego podzieliśmy też je na dwie grupy; do pierwszej należą gry i zabawy pokojowe, do drugiej gry i zabawy na świeżem powietrzu...
Omówmy kolejno obydwa te działy.


A) Gry i zabawy towarzyskie w pokoju.

Najodpowiedniejszym terenem gier i zabaw towarzyskich pokojowych jest obszerny pokój o gładkiej zapuszczanej (ale nie śliskiej, froterowanej) podłodze, tak by ani zbyteczna śliskość woskowanej posadzki ani nierówność jej powierzchni (wystające listwy, sęki, gwoździe) — nie narażała uczestników zabawy na upadek lub poślizgnięcie. Sprzęty należy w pokoju o ile możności pousuwać, z wyjątkiem stołków ewentualnie i stołu potrzebnego do gry lub zabawy.
Jeżeli zabawa odbywa się wieczorem — zwłaszcza przy grach wymagających wiele życia i ruchu — lampa powinna się znajdować w możliwie najbezpieczniejszem i najpewniejszem miejscu. Najlepszą w tych razach jest wielka lampa wisząca lub przytwierdzona do ściany. W braku jednak takiej — należy przenośną lampę umieścić gdzieś na wysokiej szafie lub biurku i to o ile możności jak najdalej terenu zabawowego.