Strona:J. W. Draper - Dzieje rozwoju umysłowego Europy 01.pdf/384

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.
Stron.


Grecki Wiek zgrzybiałości umysłowéj. Zamieranie filozofii greckiéj.

Upadek filozofii greckiéj: staje się retrospektywną; Filon Żydowin i Apollonijusz z Tyany wspierają się na natchnieniu, mystycyzmie, cudzie.
Neoplatonizm założony przez Ammonijusza Sakkasa, prowadzony daléj przez Plotina, Porfiryjusza, Jamblichusa i Proklusa. Trójca Aleksandryjska. Zachwyt. Związek z czarownictwem i sztuką czarnoksięzką.
Cesarz Justynijan zamyka szkoły filozoficzne.
Treść filozofii greckiéj. Cztéry jéj zadania: 1) pochodzenie świata 2) natura duszy 3) bytność Boga 4) probierz prawdy. Rozwiązanie tych zadań w okresach badania, wiary, rozumu, upadku.
Określenie prawa odmian w mniemaniach greckich. Rozwój ducha narodowego jest taki sam, jak ducha indywidualnego.
Określenie wniosków ostatecznych filozofii greckiéj względem Boga, świata, duszy, probierza prawdy. Wyjaśnienia i krytyka do każdego z tych punktów ..............

182

Rzut oka na dzieje i wpływy filozoficzne Rzymu. Przygotowanie do podniesienia badań nad umysłowym rozwojem Europy.

Wyobrażenia religijne pierwotnych Europejczyków. Na formy przemian w tych wyobrażeniach wpływa Rzym. Niezbędność historyi rzymskiéj w tych badaniach.
Początek i rozwój rzymskiéj potęgi, jéj kolejne fazy, nabytki terytoryjalne. Rzym staje się panem morza Śródziemnego. Późniejsza demoralizacyja Italii. Niepowstrzymane koncentrowanie władzy. Rozwój imperializmu. Ostateczne wygaśnienie właściwéj rzymskiéj rasy.
Wpływ na stany umysłowy, religijny i społeczny krajów nad morzem Śródziemném położonych. Wytwarza jednostajność myślenia. Cezaryzm toruje drogę do monoteizmu. Ważne przeobrażenie idei religijnych w świecie Rzymskim.
Mniemania filozofów rzymskich. Zlewanie się nowych idei ze staremi. Pochwycenie władzy przez ludzi nieukształconych i wynikłe ztąd skażenie Chrystyjanizmu w Rzymie .........

210