Przejdź do zawartości

Strona:Gaston Tissandier Męczennicy w imię nauki.djvu/91

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

dwustu metrów, balon obniża się; w wyżynie stu metrów Groof odczepia się od aerostatu. Na nieszczęście, skrzydła przyrządu zamiast funkcyonować podnoszą się w górę, człowiek latający spada na środek ulicy Robert-Street (Chelsea), w blizkości sklepu kupca korzennego. Tłumy rzucają się cynicznie na ciało aeronauty i dzielą szczątkami przyrządu, który był sprawcą jego śmierci.
Nieszczęśliwy, gdy go podniesiono, jeszcze oddychał, lecz nie był zdolny wykonać najmniejszego ruchu; wyzionął ducha, zanim go dowieziono do szpitala.
Cocking w 1836, Leturr w 1854 roku ponieśli śmierć w tenże sam sposób podczas niebezpiecznych prób, jakie odbywali ze spadochronami wadliwego systemu.
Jakkolwiek może być wzruszająca śmierć tych nieszczęsnych ludzi latających, ożywionych niezaprzeczenie odwagą i śmiałością w poszukiwaniu i próbowaniu wynalazków, są oni przecież ofiarami zarozumiałego nieuctwa. Co się tyczy aeronautów, poświęcających się dla zadośćuczynienia ciekawości publicznej, praca ich jest niewątpliwie dążnością postępową, kształceniem się w wielkiej sztuce, lecz śmierć bywa opłakanem następstwem niebezpiecznego ich zawodu, w którym najczęściej o zysk chodzi. Stąd też nie należy nam stawiać ich w jednym rzędzie z tymi, którzy, powodowani bezinteresownem zamiłowaniem nauki, jej się całkiem oddawali.
Dlatego też Crocé-Spinelli i Sivel, ofiary katastrofy zaszłej na aerostacie Zenit, powinni zajmować w naszem sercu pierwsze miejsce obok Pilâtre de Rozier’a i Romain’a.
Józef Crocé-Spinelli urodził się 10 lipca 1845 r. w Montbazillac (Dordogne). Po ukończeniu nauk szkolnych był jednym z najpierwszych uczniów w Szkole głównej sztuk i rękodzieł. Młody inżynier należał do dusz wybranych. Tkliwe jego serce, otwarte dla przyjaciół, posiadało najszlachetniejsze popędy młodości. Pragnienie sławy, pozyskanej sumiennie, gorący patryotyzm, miłośnictwo tego wszystkiego, co było dobrem i sprawiedliwem, wiara w postęp, namiętna żądza nauki — oto były uczucia zajmujące z kolei jego myśli. Pewne zaniedbanie je-