Strona:Etnobiologia 2011 6.pdf/2

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Autor zawęził obszar tej pracy do obecnego obszaru kraju. Spośród danych zamieszczonych w materiałach sprzed 1945 roku uwzględniono jedynie te z terenów, które teraz i przed II wojną światową stanowiły terytorium Polski. Nie brano więc pod uwagę ani informacji z terenów obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy, ani niemieckich materiałów z terenów Ziem Odzyskanych. Niezwykle ciekawy, acz fragmentaryczny materiał z rubieży dawnej Rzeczpospolitej stanowił będzie osobną pracę, a tu informacje z tych terenów podano jedynie jako materiał porównawczy.
Pierwszy z wymienionych powyżej artykułów (Łuczaj & Szymański 2007) był przeglądem prac, głównie etnograficznych, na temat użytkowania pokarmowego dzikich roślin1 w Polsce. Stanowił pierwszą przymiarkę do checklisty dzikich roślin[1] jadalnych Polski. Jednak prowadzone przez autora badania nad zasobami archiwalnymi doprowadziły do znacznego rozszerzenia tej listy.
Najwięcej informacji dostarczyły dwa zespoły archiwalne. Pierwsze z nich to listy w odpowiedzi na ankietę Józefa Rostafińskiego z roku 1883, której istnienia autor nie był świadom aż do roku 2007 (podobnie jak większość etnografów i zespół Polskiego Atlasu Etnograficznego). Analizy ich zawartości, pod kątem dzikich roślin jadalnych, dotyczą trzy publikacje (Łuczaj 2008b, 2010a; Łuczaj & Köhler in press). Drugi zespół materiałów to kwestionariusze Polskiego Atlasu Etnograficznego, poczynając od najstarszych z roku 1948. Analiza ich zawartości zamieszczona została także w kilku publikacjach (Łuczaj 2008a, 2010a, b; Łuczaj & Köhler in press). Dwa z tych artykułów (Łuczaj 2010a, Łuczaj & Köhler in press) stanowią porównanie obu tych zespołów danych.
Ciekawych informacji dostarczyła też analiza kwestionariuszy z ankiety przeprowadzonej w kilku powiatach dawnego województwa lwowskiego (m.in. krośnieńskim, sanockim i leskim), która zawierała pytanie o dzikie rośliny jadalne (Łuczaj 2008c).
Na podstawie tych materiałów opracowano też monografie użytkowania czterech mało znanych gatunków roślin jadalnych: bluszczyka kurdybanka, ostrożenia łąkowego, paprotki zwyczajnej i czyśćca błotnego (Łuczaj 2008d; ostatni gatunek też w pracy: Łuczaj et al. 2011).
Syntezę przemian w użytkowaniu dziko rosnących roślin w latach 1945-2010 prezentuje praca Kujawskiej i Łuczaja (2010). Jej autorzy zwracają uwagę na wielką dynamikę przemian w użytkowaniu roślin pokarmowych w XX w. Podkreślają, że w XX w. nie zachodził jedynie regres w użytkowaniu dzikich roślin, ale także pojawiały się okresowe mody na używanie pewnego gatunku lub grupy gatunków, np. chabra bławatka w połowie XX w., mniszka lekarskiego pod koniec XX w. i czosnku niedźwiedziego obecnie. Wymienić tu także warto pojawienie się słodzonych przetworów z dzikich owoców (dżemów, soków i win), które w okresie powojennym były przyrządzane przez większość ludności wsi, a jeszcze w XIX w. jedynie na dworach lub w ogóle nie były znane.
Ciekawych materiałów na temat zbierania roślin pokarmowych wśród dzieci dostarczyła też ankieta przeprowadzona wśród uczestników zjazdu Polskiego Towarzystwa Botanicznego w Szczecinie w 2007 r. W ankiecie tej wzięło udział 71 botaników, którzy dostarczyli bardzo bogatych informacji dotyczących gatunków, które nie były podawane w źródłach etnograficznych, np. obcych gatunków takich jak czeremcha późna, rdestowiec ostrokończysty czy świdośliwa (Łuczaj & Kujawska in press).

Polska jest obecnie krajem, który ma najlepiej udokumentowane tradycje zbieractwa dzikich roślin jadalnych, nie tylko jeśli chodzi o zróżnicowanie geograficzne, ale także jego

  1. Autor pracy będzie zamiennie używał terminu „rośliny dziko rosnące” oraz „dzikie rośliny”, pomimo że przez niektóre osoby preferowany jest jedynie pierwszy, bardziej formalny termin. Jednak z punktu widzenia ekonomii języka autor preferuje drugi, krótszy termin, gdyż także on nie prowadzi do żadnych niejednoznaczności i jest powszechnie i właściwie rozumiany.