Strona:Dzieła M. T. Cycerona tłum. Rykaczewski t. 2 Mowy.djvu/12

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

wodzowie i bohatyrowie, ale lubo tryumfowali, Mitrydates pokonany i zwyciężony dalej panował. Należy jednak tym wodzom chwała za to co zdziałali, przebaczenie za to co do zdziałania pozostawili; bo od tej wojny Syllę Rzeczpospolita[1], Murenę Sylla odwołał.
IV. Tymczasem Mitrydates obracał wszystek pozostawiony mu czas nie na to, żeby dawny wojnę podać w niepamięć, lecz żeby się do nowej przygotować. Zbudowawszy i uzbroiwszy ogromne floty, zebrawszy liczne wojska ze wszystkich narodów, do jakich władza jego sięgała, udając że zamyśla podnieść wojnę na Bosporanów[2], swych sąsiadów, aż do Hiszpanii posłów wyprawił do wodzów, z którymi wtenczas wojnę toczyliśmy, żebyście, podczas gdy dwa wojska nieprzyjacielskie w dwóch przeciwnych, tak odległych od siebie, stronach, podług jednego planu na lądzie i na morzu wojnę prowadzić będą, wy mając w tym podwójnym boju rozerwane siły, o los waszego panowania walczyć musieli. Odwrócone jednak zostało z jednej strony niebezpieczeństwo, od partyi Sertoriusza[3] i Hiszpanów grożące, która deleko więcej siły i dzielności miała, bozką roztropnością i niezrównaną walecznością Kn. Pompejusza: z drugiej strony sławny mąż, L. Lukullus, tak wojnę prowadził, iż się zdaje że dokonane na jej początku świetne dzieła nie jego szczęściu, ale męztwu, późniejsze zaś przygody, które się niedawno zda-

    Mithrid. VII;, miał sobie przyznany tryumf, dla tego że bronił Rzymskiego sprzymierzeńca Ariobarzana, któremu Mitrydates Kappadocyi podług traktatu pokoju z Syllą oddać nie chciak O działaniach wojennych Mureny w Azyi, obacz mowę Cycerona za jego synem Mureną, 5.

  1. Sylla ogłoszony w Rzymie za nieprzyjaciela ojczyzny przez stronników Mariusza, zawarł spiesznie pokój z Mitrydatem ido Italii powrócił.
  2. Mitrydates nie tylko zamyślał podnieść wojnę na Bosporanów, to jest na ludy w okolicach Palus Meotis mieszkające, ale po ustępie Sylli roku 84 pociągnął w tamte strony, i buntujące się te ludy uskromił. Appian, Mithrid. III.
  3. Po przybyciu Sylli z Azyi do Italii, po pokonaniu obu konsulów, Norbana i Scypiona, Sertoriusz widząc że się ani w Italii, ani w Sycylii utrzymać nie może, udał się do Hiszpanii, która mu się w rządy jako pretorowi dostała, gdzie usiłował podzwignąć parlyą Mariusza. Nie mogąc i lam się utrzymać dla przemagających sił Anuiusza, legata Sylli, ustąpił do Afryki, zkąd przywołany od Luzytanów, walczył pomyślnie przez lat ośm z dwoma najsławniejszymi podówczas wodzami, Piusem Metellem i Pompejuszem, aż roku 72 przez Perpennę zamordowany. Plutarch, Appian.