Strona:Drób, sposoby przyrządzania.djvu/32

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

dzielne} Jabłka lub kapustę duszoną można włożyć na kwadrans do sosu, w którym się gęś piecze, i obłożyć tym garniturem gęś już pokrajaną na półmisku. Do gęsi podaje się kapustę czerwoną, borówki, marmeladę jabłeczną lub jakiś kwaskowy kompot.

46. GĘŚ W GALARECIE

Ugotować gęś z włoszczyzną. Rosół użyć na krupnik, rosolnik lub czerninę. Trzy szklanki rosołu pozostawić na galaretę; ostudzić, zebrać z niego tłuszcz, zaprawić dwunastoma (do piętnastu) listkami żelatyny, rozmoczonej wpierw w wodzie. Zakolorować galaretę kilkoma kroplami karmelu, sklarować białkiem i przecedzić przez serwetę. Gęś pokrajać na zgrabne kawałki, grubsze kości powyjmować, ułożyć ładnie na głębokim półmisku, przekładając zieloną natką pietruszki, cząstkami jaj na twardo, korniszonami, grzybkami. Zalać galaretą, wynieść na chłód, zastudzić. Podawać na tym samym półmisku. Oddzielnie na salaterce sałatę jarzynową, zaprawioną majonezowym sosem, a w sosjerce sos tatarski albo musztardowy, ostry.

47. POTRAWKA Z GĘSI

Gęś lub pół gęsi niezbyt utuczonej ugotować z włoszczyzną. Trzy szklanki rosołu pozostawić na sos, resztę użyć na zupę. Na sos ugotować kilka młodych, białych, suszonych grzybków prawdziwych, pokrajać w cienkie paski. Zasmażyć łyżkę masła z łyżką mąki, rozprowadzić ostudzonym rosołem z gęsi, dolać smak z gotowanych grzybków, zagotować razem, osolić do smaku, zaprawić pół szklanką kwaśnej śmietany, jeszcze raz zagotować. Mieć oddzielnie ugotowaną kaszę perłową, dobrze rozklejoną z masłem. Ułożyć na środku półmiska kaszę, obłożyć wkoło kawałkami gęsi, zalać wszystko sosem, którego powinno być bardzo dużo.

48. DRÓBKA GĘSIE NA POTRAWĘ

Dróbka starannie oczyścić. Skórę z szyjki zdjąć. Wątróbkę gęsią usiekać, zmięszać z paroma łyżkami kaszki krakowskiej (maczku), łyżką szmalcu, solą, majerankiem; nadziać tem skórę z szyi, zaszyć na obu końcach i wstawić na ogień z dróbkami, włoszczyzną i korzeniami. Dróbka należy gotować bardzo długo, aż zaczną same opadać z kości, dopiero wtedy są smaczne. Część smaku użyć na zupę — najlepiej czerninę lub rozsolnik — część użyć na sos grzybowy, taki sam, jak przy potrawce z gęsi. Do potrawki z dróbek podaje się kaszę perłową lub jęczmienną, dobrze rozgotowaną i rozklejoną z masłem. Szyjkę nadzianą kraje się w ładne ukośne plastry i układa razem z dróbkami wkoło kaszy na półmisku.

49. DRÓBKA Z CZARNYM SOSEM

Dróbka ugotować, jak wyżej. Oddzielnie ugotować w krótkim sosie z łyżką cukru dwadzieścia deka dobrych suszonych śliwek. Krew z gęsi, lekko osoloną i zmięszaną po połowie z octem, przechować na miseczce. Zamiast kaszy, ugotować łazanki, zrobione z czterdziestu