Strona:August Forel - Zagadnienia seksualne.djvu/6

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


łatwić kwestię niewolnictwa. Alkohol, niewolnictwo, tortury są to sztucznie wypielęgnowane wrzody na ciele ludzkości, które poprostu należy wyciąć. Dadzą się one zupełnie usunąć ku największemu pożytkowi społeczeństw, gdyż nie są nierozłącznie związane z naturą człowieka. Zupełnie inaczej ma się rzecz z płciową kwestią życia i dlatego wymaga ona zupełnie odrębnego traktowania. Tymczasem pchnięta ją na fałszywe, zgubne. i niebezpieczne tory, to też należy ją jak najprędzej skierować na właściwe łożysko za pomocą odpowiednich grobli, tam i ujść.
Naczelna zasada kwestji płciowej jest następująca:
Zarówno u człowieka jak i u każdej innej istoty żyjącej przyrodzonym celem wszelkiej opartej na tle płciowym czynności, a więc i miłości płciowej, jest utrzymanie gatunku.
Z tego też powodu temat ten należy rozpatrywać przedewszystkiem ze stanowiska przyrodniczego i socjologicznego. Wielu autorów pisało o tym przedmiocie, lecz prace ich były ogłaszane po największej części w czysto naukowych rozprawach, albo zawierały zagadnienia, oświetlone tylko jednostronnie.
Wobec takiego stanu rzeczy ludzkość musi zróść się z myślą, że warunki jej szczęście złożone są w takim właśnie sposobie rozmnażania się, który stanie się skutecznym bodźcem.