Strona:August Forel - Zagadnienia seksualne.djvu/7

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


podnoszącym stopniowo wszelkie jej zdolności, natury fizycznej i duchowej, a więc zarówno siły i zdrowie ciała, jak trzeźwość umysłu, rozsądku, woli, wyobraźni, zamiłowania do pracy, chęci do życia i poczucia społecznej łączności. A zatem wszelka próba rozwiązania trudnego problematu kwestji płciowej musi mieć jako cel przyszłość i szczęście naszej potomności.
Praca nad kwestją płciową wymaga sporej dozy indywidualnej bezinteresowności. Ponieważ jednak natura ludzka jest ułomną, słabą i obraca się jedynie w bardzo ograniczonem polu widzenia, zwłaszcza, gdy chodzi o daną kwestję trzeba, aby się nie dać uwieść utopji, pogodzić powyżej ustanowione ogólne i zasadnicze prawidóo postępowania z celami bezpośredniego szczęścia i korzyści, nawet więcej, z wrodzonemi słabostkami ludzkiej istoty.
Patrząc na kwestję płciową z wyższego i bardziej idealnego stanowiska, przekonamy się, że przedmiot jest zarówno piękny, jak i czysty. Nieczciwym i bezwstydnymi może być tylko brud i nikczemność, które go zabarwiły brutalną i samolubną namiętnością, może być głupota i nieświadomość, której towarzyszy namiętna ciekawość I przesądy, połączone częstokroć z nieprawidłowościami i zatruciem tkanki mózgowej.
Cały nasz temat omówimy w 18 rozdziałach.