Strona:August Forel - Zagadnienia seksualne.djvu/5

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


WSTĘP

Ludkość, jej dobrobyt, jej przyszłe szczęście zależy po największej części od jak najlepszego rozwiązania kwestji płciowej, która posiada niezmiernie doniosłe znaczenie.
Postawiwszy sobie za zadanie omówić ten drażliwy przedmiot, będę się starał unikać o ile możnosci wszelkiej zbyt ciasnej małoduszności, a z drugiej strony będę pilnie baczył na to, aby nie zejść na pole erotyzmu, oraz, aby książki nie obarczyć nadmiernemi cytatami z obcych dzieł i nieprzystępnemi wyrażeniami i zwrotami naukowemi. Moje poglądy są oparte z jednej strony na studjach i pracach naukowych z rozmaitych dziedzin, z drugiej zaś na obfitych doświadczeniach osobistych, obejmujących zarówno wypadki patologiczne jak i zjawiska normalne.
Kwestja płciowa jest tak niezmiernie złożona, że nie można jej rozwiązać w krótkiej drodze, nie można załatwić się z nią tak, jak n. p. z kwestją alkoholizmu. W tym ostatnim wypadku wystarczy rzucić hasło: „Precz z alkoholizmem!“ — podobnie jak hasłem „Precz z niewolnictwem!“ można za-