Strona:Antoni Ossendowski - Po szerokim świecie.djvu/8

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Lecz dopiero wielka wojna i za nią idąca rewolucja w Rosji z życia Antoniego Ossendowskiego uczyniły epopeję godną uwiecznienia. Ucieczka przed bolszewikami przez tajemniczą i pełną grozy Azję Środkową do Chin, a później Japonji, Ameryki i wreszcie na Ojczyzny łono — to właśnie ta powieść jego życia, co tak interesuje świat, wzbudza namiętne polemiki, dyskusje i... walkę Sowietów przeciw niemu.
„Po szerokim świecie“ częste odbywając podróże, Antoni Ossendowski dużo zawsze ciekawych rzeczy umie powiedzieć czytelnikowi, gdy chwyta za pióro.
W niniejszym tomiku przedewszystkiem zebrane zostały nowele i wspomnienia z ostatniej podróży autora do Afryki Północnej, choć po szerokim świecie bywając, nie zapomniał Antoni Ossendowski opowiedzieć czytelnikom „Bibljoteki Domu Polskiego“ o rozmachu businessmanów amerykańskich, ani o legendarnym „Królu Świata“, panującym w podziemnych krainach Azji, co tak bardzo interesuje teozofów.
Legenda ta była już poprzednio znana ze studjów literatury hinduskiej i z dzieł teozoficznych, lecz, jak pisze w „Atanör“ najlepszy znawca literatury hinduskiej i ezoterycznej, prof. René Guénon, autor „Orient et Occident“ — polski podróżnik-literat dał cały szereg nowych odcieni tej tajemniczej legendzie.