Strona:Antoni Ossendowski - Po szerokim świecie.djvu/7

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.
Nazwisko autora niniejszego zbiorku nie jest obce ani Polsce, ani Europie, ani Ameryce. W ciągu trzech ostatnich lat książki Antoniego Ossendowskiego zostały przetłumaczone na piętnaście języków świata i wydawane w setkach tysięcy egzemlarzy.
A książki te to wspomnienia z wielkiej podróży-ucieczki autora przez Azję Centralną, podróży odbytej konno z karabinem na ramieniu — w obronie własnego życia, zagrożonego przez bolszewików. — To jedna wielka karta z życia, z życia co było huczne, burzliwe i w przygody wszelakie pełne.
Antoni Ossendowski urodził się na Witebszczyźnie, szkoły i uniwersytet kończył w Petersburgu, gdzie też spędził dłuższą część swego życia, poświęcając się pracy naukowej, pedagogicznej i dziennikarskiej.
W czasie wojny japońsko-rosyjskiej, gdy wybuchła rewolucja na Dalekim Wschodzie, został prezydentem rewolucyjnego rządu, by odpokutować to później długiem więzieniem. Duch-rewolucjonista mieszkał w Ossendowskim stale, bo jeszcze za czasów studenckich, jako „rewolucjonista“, często odwiedzał zaciszne cele więzienne.