Strona:Anioł Stróż Chrześcianina Katolika.djvu/129

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została skorygowana.


albo jeźli co złego kto uczynił, czym go nie chwalił(a), nie usprawiedliwiał(a)? — Czy słowem lub przykładem nie nauczyłem(am) kogo złego? — Czy nie stałem(am) się przyczyną kłótni i sporów?
Szóste i dziewiąte przykazanie Boże. Czy nie przypatrywałem(am) się ciekawie bezwstydnym lub nieprzyzwoitym przedmiotom, albo dobrowolnie nie myślałem(am) coś takiego? czy o tém nie mówiłem(am), nie czytałem(am), chętnie nie słuchałem(am) i nie śmiałem(am) się przytém? — Czy nie miałem(am) pożądliwości nieprzyzwoitych lub lubieżnych? — Czy byłem(am) zawsze wstydliwym(ą) w obec drugich dzieci i ludzi przy rozbieraniu się i ubieraniu? — Czym sobie nie pozwalał(a) bezwstydnych żartów, zabaw i innéj rozpusty ze sobą lub z drugimi? — Czym nie obcował(a) z zepsutymi towarzyszami? —
Siódme i dziesiąte przykazanie Boże. Czy nie ukradłęm(am) owocu, pieniędzy lub czegobądź innego? albo czy nie miałem(am) woli co ukraść? — Czy nie przyjmowałem(am) i nie kupowałem(am) od innych skradzionych rzeczy? — Czym nie pożyczył(a) albo nie znalazł(a) czego, i jużem tego więcéj nie oddał(a)? — Czym nie zrobił(a) szkody w polu, w łące, w drzewkach, w płodach itd.? Czy nie podarowałem(am) czego bez wiedzy i woli rodziców?
Ósme przykazanie Boże. Czy nie kła-