Strona:109 potraw.djvu/29

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


2. KOTLETY Z JAZGARZY.

60 dkg. jazgarzy, 10 dkg. bułki, 2 duże kartofle, 1 jajko (lub duży, surowy kartofel), 1 duża cebula, 6 dkg. mąki pszennej (może być, ostatecznie owsiana), sól, pieprz, 5 dkg. dobrego oleju.
Jazgarze oczyścić, łby i skrzela poucinać, rybki zemleć dwa razy, po raz drugi dodając utartą cebulę, ugotowane i obrane kartofle i namoczoną i doskonale wyciśniętą bułkę. Masę osolić, popieprzyć, długo wyrabiać aż się stanie jednolita. Uformować osiem kotletów, utarzać w mące, usmażyć na rumiano na oleju. Podawać z sałatką z czerwonej lub białej, kiszonej kapusty.

3. PULPETY Z JAZGARZY Z SOSAMI.

Przyrządzić farsz rybny jak w Nr. 2. Zamiast kotletów uformować z niego 16—20 okrągłych pulpetów. Ugotować pół litra wody z cebulą, paru ziarnkami pieprzu i listkiem. Pulpety utarzać w mące, ugotować w tym smaku. Zrobić którykolwiek z sosów (patrz Nr. 15): chrzanowy, szary, pomidorowy, cebulowy, grzybowy, korniszonowy lub musztardowy. Sos ten zrobić na smaku, w którym się gotowały pulpety, i poddusić je w nim przez minut parę. Podać w tym samym naczyniu. Do tego 40 dkg. kartofli z wody lub tłuczonych.