Strona:109 potraw.djvu/30

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


4. ZRAZY ZE STYNEK.

Farsz ze stynek przygotować jak w Nr. 2 z jazgarzy. Dużą cebulę drobno pokrajaną poddusić w łyżeczce oleju. Farsz podzielić na osiem części, każdą rozpłaszczyć, położyć na nią łyżeczkę cebuli, zwinąć, uformować podłużne zrazy. Utarzać w mące (może być owsiana), zrumienić mocno w łyżce oleju. Dorzucić parę cebul pokrajanych w plastry, popieprzyć lekko, podlać wodą lub smakiem jarzynowym i dusić wolno, aby się zrazy nie rozpadły. Podkolorować karmelem. Podać z kaszą jęczmienną lub czarną, hreczaną.

5. RYBA FASZEROWANA PO ŻYDOWSKU Z DROBNYCH RYBEK.
(Potrawa wigilijna na 10—12 osób).

1 kg. drobnych rybek, 5 cebul, 15 dkg. bułki, 15 dkg. kartofli, 2 duże jaja lub 3—4 kartofle surowe, pieprz, ziele, sól.
Rybki całe (z jazgarzy odrzucić łebki i odciąć skrzele), przepuścić przez maszynkę z cebulami, wymoczoną i wyciśniętą bułką i ugotowanymi i obranymi kartoflami. Wyłożyć na stolnicę i rąbać tasakiem dodając szklankę bardzo zimnej wody lub śniegu. Gdy masa stanie się gładka i klejowata (kucharze mówią „klej puści““), wbić jaja lub z braku ich dodać utarte na tarce surowe kartofle. Osolić, mocno popieprzyć (jeżeli mamy — białym pieprzem). Niegrubą serwetę lub kawałek płótna, sparzyć wrzątkiem, wyżąć mocno, posmarować środek olejem lub szmalcem. Uformować długi rulon z rybnego farszu, zawinąć w serwetę, zaszyć, osznurować. Ugotować smak jak na zupę rybną z cebulki (można i innej włoszczyzny), pieprzu, ziela, listka. Do niegorącego włożyć rybę, zagotować i gotować wolno godzinę licząc od powtórnego zagotowania. Wyjąć ze smaku, rozwinąć, znów zawinąć, włożyć w smak