Strona:100 potraw z jaj.djvu/23

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Ułożyć ten makaron na środku dochodzącego dużego omletu, zawinąć brzegi jego z dwóch stron ku środkowi, przesunąć ostrożnie na półmisek. Oddzielnie podać w sosjerce czysty sos pomidorowy. Paru łyżkami tego sosu polać wyglądający z omletu makaron.
74. Omlet z rakami. Ugotować w wodzie z solą i koperkiem piętnaście raków, oczyścić z nich starannie mięso, szyjki poprzekrawać wzdłuż na połowę, mięso z łapek i wnętrzności (po odrzuceniu kiszeczek i pęcherzyków z czarną cieczą) usiekać drobno i zmieszać z łyżką rakowego masła (patrz Nr. 46). Z reszty rakowego masła i smaku, w którym się gotowały, zrobić sos zawiesisty, zaprawiając go mąką, i śmietaną, dodać zielonego koperku. Gdy omlet już jest na dosmażeniu, lecz ma jeszcze miękką powierzchnię, położyć nań masę z usiekanych raków i posypać szyjki. Gdy się dobrze razem rozgrzeją, złożyć na połowę i przełożyć na półmisek. Sos rakowy podać oddzielnie w sosjerce.
75. Omlet z parówkami. Zrobić zwykły, esencjonalny, czysty sos pomidorowy. Dwadzieścia deka parówek wrzucić na wrzątek, zagotować raz, pokrajać w małą kostkę, włożyć w sos pomidorowy; rozgrzać mocno razem, popieprzyć lekko, nadziać tem dosmażający się omlet i przesunąć ostrożnie na półmisek.
76. Omlet z mięsem. Kawałek pozostałej od obiadu kury lub pół kurczęcia, trochę pieczeni cielęcej lub wieprzowej usiekać jaknajdrobniej, lub przepuścić przez maszynkę. Zasmażyć łyżkę masła z łyżką mąki, rozprowadzić mlekiem lub śmietanką do gęstości zawiesistego sosu, osolić, wymieszać z białem mięsem, dodać odrobinę muszkatołowej gałki, lub łyżeczkę zielonego koperku. Nałożyć tą masą omlet przed zakończeniem smażenia, zagrzać razem dobrze, zwinąć i wydać gorący. Można do tego omletu podać w sosjerce sos śmietanowy, lub biały z koperkiem.
77. Omlet ze szpinakiem. Ćwierć kilo szpinaku przebrać starannie, sparzyć wrzątkiem, przepuścić przez maszynkę, lub usiekać drobno nożem; poddusić w łyżce masła, przyprószyć łyżeczką mąki, rozprowadzić pół szklanką rosołu, mleka lub śmietany, zagotować razem, posolić do smaku, — kto lubi, może dodać odrobinę cukru. Szpinakiem tym nadziać usmażony, jak zwykle, omlet.
78. Jaja z beszamelem. Dużą łyżkę masła zasmażyć na biało z takąż łyżką mąki, rozprowadzić litrem mleka lub śmietanki, osolić nieco, zagotować i odstawić, aby przestygło. Do chłodnego beszamelu wbić dwa całe jaja surowe, dodać garść ostrego tartego sera (najlepiej parmezanu). Półmisek metalowy wysmarować masłem, położyć nań trzecią część beszamelu, na to ułożyć 8 — 10 jaj, ugotowanych w koszulkach, lub poszetowych, pokryć resztą beszamelu, formując zgrabną kopułę. Obsypać grubo ostrym tartym serem i wstawić na kwadrans w gorący piec. Gdy się po wierzchu zrumieni, natychmiast podawać, aby nie opadł.
79. Jaja „à la Trippe“. 10 jaj ugotować na twardo, oczyścić, pokrajać w talarki. Trzy usiekane cebule ugotować w wodzie tak, aby