Strona:100 potraw z jaj.djvu/22

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

67. Omlet z szynką. Na omlet z sześciu jaj pokrajać cieniuchno w paseczki dziesięć deka gotowanej lub surowej przerastałej szynki. Gdy omlet już prawie usmażony, lecz powierzchnię ma jeszcze nawpół płynną, posypać go równo szynką, podczas gdy omlet dochodzi, powinna się ona rozgrzać dobrze i słoninka przy niej stać się jakby szklistą. Gdy omlet gotów, złożyć go na połowę, lub też zawinąć brzegi z dwóch stron ku środkowi, nie zakrywając pośrodku szynki. Podawać gorący.
68. Omlet „aux fines herbes“. Przygotować po dużej garści usiekanej cebuli, lub zielonego szczypiorku, pietruszki zielonej, koperku i kilka drobniuchno pokrajanych świeżych pieczarek, lub młodych grzybków prawdziwych. Jeśli nie mamy pieczarek ani grzybów świeżych, możemy zamiast nich wziąć łyżeczkę od herbaty proszku z suszonych grzybów. Rozpuścić dużą łyżkę masła, zasmażyć w niem cebulę, lub szczypiorek, potem grzybki, nakoniec wsypać pietruszkę i koperek i, nie smażąc już dalej, wymieszać tylko na gorąco, posolić do smaku, popieprzyć leciutko. Masę tę położyć na gotowy omlet, złożyć go na połowę i natychmiast podawać, gdyż omlety, stojąc długo, tracą smak i wygląd.
69. Omlet z grzybami. Na omlet z sześciu jaj udusić ćwierć kilo grzybów prawdziwych w maśle z cebulką, zaprawić łyżeczką mąki, paru łyżkami śmietany, uważając, aby sos był gęsty i nie było go za dużo. Gdy omlet już upieczony, położyć na jedną połowę grzyby, przykryć drugą połową i natychmiast podawać.
70. Omlet ze szparagami. Na omlet z sześciu jaj ugotować w osolonej wodzie ćwierć kilo pokrajanych w kostkę młodych szparagów. Łebki kłaść dopiero, gdy szparagi już prawie miękkie: w przeciwnym razie zupełnieby się rozgotowały. Można dodać do wody łyżeczkę cukru dla zneutralizowania lekkiej goryczy, którą miewają szparagi. Wodę odlać, na szparagi wsypać łyżeczkę mąki, wlać pół filiżanki słodkiej śmietanki, zagotować raz, uważając, aby sos był gęsty i było go niedużo. Na zakończenie dodać na koniec noża najlepszego, śmietankowego masła i nadziać temi szparagami omlet, jak zwykle.
71. Omlet z kalafjorami. Ugotować jedną, lub dwie główki kalafjorów w wodzie osolonej, dodając do niej łyżkę octu i łyżkę cukru. Rozebrać te kalafjory na części i dać im zastygnąć.
Przygotować ciasto, jak na omlet z mąką. Na małych patelenkach, używanych do rosyjskich blinów, smażyć nieduże omlety; gdy dochodzą, kłaść na każdy po dużym kawałku kalafiora, zakrywać go, składając omleciki na połowę. Gdy wszystkie gotowe, podać je bardzo gorące, a do nich w sosjerce zwykły sos biały, zaprawiony śmietaną.
72. Omlet z pasztetem. Dziesięć deka pasztetu z wątróbki, lub ze zwierzyny utrzeć na miseczce z paru łyżkami rosołu i łyżką śmietany, aby był zupełnie miękki. Nadziewać tem duży omlet, lub lepiej małe omlety, każdy oddzielnie smażony na jedną osobę.
73. Omlet po włosku, z makaronem. Dziesięć deka makaronu włoskiego, grubego, połamać na drobne kawałki, ugotować w osolonej wodzie; odlać, przelać zimną wodą, zmieszać z łyżką masła i 3 deka ostrego tartego sera, najlepiej parmezanu.