Strona:100 potraw z jaj.djvu/24

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

po ugotowaniu pozostała szklanka płynu. Gotując, dodać listek, kilka ziarn pieprzu i ziela. Dodać dużą łyżkę masła, takąż mąki, zagotować razem z tym smakiem. Sos ten włożyć do srebrnego rondelka lub nelsonki, zmieszać z pokrajanemi jajami, zalać szklanką kwaśnej śmietany, zmieszanej z całem surowem jajkiem, postawić na ogniu, raz zagotować i zaraz podawać.
80. Jaja „Bordelaise“. Mieć upieczone cienkie placuszki z obrzynków francuskiego ciasta. Zrobić dobry sos rumiany na mocnym rosole. Szpik ugotowany z rury wyrzucić, dać mu ostygnać, pokrajać na cienkie plasterki. Na każdy placuszek położyć plasterek szpiku, trochę popieprzyć, położyć po jajku poszetowem (patrz Nr. 5), na wierzch znów płatek szpiku; polać gęstym rumianym sosem, ułożyć na metalowym półmisku, wstawić na parę minut do pieca. Gdy się dobrze rozgrzeją, podawać bardzo gorące na stół.
81. Jaja po bretońsku. Dziesięć deka pieczarek oczyścić, pokrajać w paski, podsmażyć z drobno usiekaną cebulką w pięciu deka masła; zaprawić łyżką mąki, rozprowadzić rosołem lub wodą do gęstości zawiesistego sosu, wcisnąć sok z pół cytryny, wlać łyżeczkę karmelu dla koloru. Sześć poszetowych jaj ułożyć na przysmażonych grzankach, lub lepiej na zgrabnych krutonach z obrzynków francuskiego ciasta, polać każde tym sosem i podawać gorące. Jeśli mamy dużo pieczarek do rozporządzenia, wziąć ich ćwierć kilo i udusić, jak zwykle, w maśle z cebulką i śmietaną; ułożyć je w środku półmiska i obłożyć wkoło krutonikami z jajami.
82. Jaja zapiekane po włosku. Pół kilo cebuli pokrajać w cienkie paski i udusić w dużej łyżce masła. Ćwierć kilo makaronu połamać drobno i ugotować (nie przegotowując!!) w osolonej wodzie. Ugotować dziesięć jaj w koszulkach lub poszetowych. Półmisek wysmarować masłem, położyć nań rząd makaronu, rząd duszonej cebuli, rząd jaj i znów makaron, cebulę... — ostatni rząd powinien być makaronu; zrobić czysty sos pomidorowy w dużej ilości (nie mniej, niż trzy szklanki), zalać nim całą potrawę, aby wszędzie przesiąkł, obsypać grubo tartym serem (najlepiej parmezanem), wstawić na dziesięć minut do gorącego pieca i podawać w tem samem naczyniu.
83. Jaja zapiekane w pomidorach. Dziesięć dużych, wysokich pomidorów przygotować w sposób następujący: wierzchy ściąć, ziarnka i sok usunąć łyżką, posolić nieco wewnątrz; do każdego włożyć po jednem niedużem jajku, ugotowanem w koszulce. W płaskim rondelku rozpuścić masło, ustawić pomidory jeden obok drugiego, przykryć pokrywkami, posolić trochę po wierzchu, podlać rosołem do połowy wysokości pomidorów i dusić wolno, aż rosół do połowy się wygotuje, a pomidory zmiękną. Obsypać po wierzchu grubo ostrym serem i podać do stołu w tem samem naczyniu. Zamiast dusić na blasze, można tę potrawę zapiec w piecu.
84. Tartletki z jaj z szynką. Czterdzieści deka mąki, dwadzieścia deka tłustego masła lub szmalcu, dwie łyżki śmietany, trochę soli — zagnieść na kruche ciasto, przykryć miską na godzinę; rozwałkować cieniutko, wyłożyć niem dziesięć foremek blaszanych,