Spirytyzm (du Prel, 1908)/Przedmowa autora

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Karl du Prel
Tytuł Spirytyzm
Wydawca M. Arct
Data wydania 1908
Miejsce wyd. Warszawa
Tłumacz Stanisław Brzozowski
Tytuł orygin. Der Spiritismus
Źródło Skany na Commons
Inne Pobierz jako: Pobierz jako ePub Pobierz jako PDF Pobierz jako MOBI
Indeks stron
PRZEDMOWA AUTORA.

Spirytyzm nowoczesny nie uzyskał dotychczas jeszcze uznania ze strony nauki oficjalnej, pomimo mnóstwa faktów, jakie nagromadził od lat 45 i pomimo miljonowej rzeszy zwolenników Uczeni zarzucają mu, że nie pozostaje on w żadnym związku z tym, co jest dziś uważane za naukę; że wszystkie zjawiska spirytystyczne dadzą się wytłumaczyć jako proste kugląrstwo; wreszcie, że poglądy spirytystów nie wytrzymują naukowej krytyki.
Dziełko niniejsze ma za zadanie dowieść, zo pierwszy z tych warunków polega na nieznajomości nici łączących spirytyzm z nauką oficjalną — drugi — na nieznajomości zjawisk spiryty stycznych, i że trzeci wreszcie, tylekroć dotychczas zbijany, ile razy był poważnie wygłaszany, i w ostatnich czasach nie znalazł trwalszych podstaw.
Pomimo to nie jestem dotyla optymistą, ażebym myślał, że książka moja wpłynie na zmianę przekonania oficjalnej nauki. Nie jest to bynajmniej rzeczą nową w historji nauki, ale przeciwnie, może wchodzić w prawidło ogólne, iż oczywiste aż do brutalności fakty mogą być zaprzeczanemi w ciągu całej połowy wieku. Goethe dawno już powiedział, że przedstawiciele starych poglądów zawsze są najbardziej zawziętemi wrogami nowych myśli, jeżeli zaś, jak w danym wypadku, obrońcy starzyzny wygłaszają swe potępiające wyroki w formie tak dalece stanowczej, że nie uznawali nawet potrzeby zbadania samej sprawy, to będzie dla nich rzeczą bardzo smutną — wyrok ten cofnąć; nie można się spodziewać aby ktokolwiek zechciał być pierwszym w tym wyznaniu wielkiego i tak długo trwającego błędu.
Nie znaczy to, aby książka moja była przeznaczoną tylko dla czytelników z góry już przekonanych: przeznaczam ją raczej dla tych, którzy wątpią jeszcze, ale którym idzie bardziej o wzbogacenie swojej wiedzy, niż o ostanie się przy swoich dotychczasowych zapatrywaniach... Względem tak usposobionych czytelników mam nadzieję nie chybić celu.

Dr. Karol du Prel.
Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronach autora: Karl du Prel i tłumacza: Stanisław Brzozowski.