Przejdź do zawartości

Pomoc:Wersje oznaczone

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

Wersje oznaczone to rozszerzenie oprogramowania MediaWiki pozwalające na ocenę edycji wykonywanych przez użytkowników. Dzięki niemu dostępna jest informacja o tym, że któryś z edytujących wikiskrybów z odpowiednimi uprawnieniami sprawdził daną wersję i oznaczył ją jako wolną od widocznych gołym okiem wandalizmów. Nie informuje ona o tym, że tekst został sprawdzony pod kątem zgodności z oryginałem. Jej celem jest zapewnienie czytelnikowi podstawowej jakości czytanej strony. Cel ten zostaje osiągnięty w następujący sposób:

 1. zmiany nowych i niezalogowanych użytkowników widoczne w wersji rozwojowej (wersji roboczej) są przeglądane przez regularnie edytujących wikiskrybów z uprawnieniami redaktora i oznaczane jako przejrzana wersja.
 2. czytelnikowi wyświetla się w pierwszej kolejności wersja przejrzana (jednocześnie jest informowany, że istnieją ewentualne wersje nieprzejrzane).

W przypadku dokonania edycji przez osobę bez uprawnień do oznaczania wersji jako "przejrzana", musi ona zostać przejrzana przez drugą osobę z uprawnieniami.

Jeśli istnieje co najmniej jedna świeższa wersja nieprzejrzana ( "wersja robocza") aniżeli najświeższa wersja przejrzana, to wtedy najświeższa przejrzana wersja oznaczana jest małym okiem ( "przejrzana"). Jeśli ostatnia wersja strony jest przejrzana, wtedy nie jest w ogóle oznaczana. Uprawnienie do oznaczania wersji w ten sposób można otrzymać względnie łatwo, a samo oznaczanie stron nie jest skomplikowane. Kilka wersji jednej strony może zostać oznaczonych w ten sposób.

Oznaczanie stron[edytuj]

Wersje oznaczone w polskojęzycznych Wikiźródłach dotyczą następujących przestrzeni nazw: główna[1], Plik, Szablon, Pomoc, Kategoria, Indeks, Strona oraz Autor. Wersje oznaczone nie obejmują stron dyskusji, stron wikiskrybów i przestrzeni Wikiźródła.

Redaktorzy to grupa użytkowników z uprawnieniami do oznaczania stron. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie Wikiźródła:Redaktorzy.
Istnieje również nieliczna grupa użytkowników automatycznie przeglądających. Ich edycje są automatycznie oznaczane jako sprawdzone, nie dotyczy to jednak ewentualnych „głębszych” wersji, tych użytkownicy automatycznie przeglądający nie mogą oznaczać.

Działania i narzędzia[edytuj]

Redaktorzy mają:

 • możliwość zatwierdzania wersji strony jako przejrzaną
 • dostęp do następujących stron specjalnych:
 • możliwość cofnięcia oznaczenia danej wersji strony
 • jeśli poprzednia edycja jest oznaczona jako przejrzana, edycja redaktora również automatycznie otrzymuje taki status

Natomiast wszyscy czytelnicy mają dostęp do następujących stron specjalnych:

Również na liście własnych obserwowanych stron można znaleźć analogicznie oznaczone strony.

Kwestie techniczne[edytuj]

Strona może zostać oznaczona w jeden z poniższych sposobów:

 • Nowa strona utworzona przez użytkownika z uprawnieniami do oznaczania wersji otrzymuje oznaczenie w sposób automatyczny.
 • Nowa wersja zapisana przez użytkownika z uprawnieniami do oznaczania wersji otrzymuje oznaczenie w sposób automatyczny, jeśli poprzednia wersja była oznaczona jako przejrzana.
 • Jeśli użytkownik z uprawnieniami do oznaczania wersji cofnie zmianę do przejrzanej wersji, wersja ta zostanie automatycznie przejrzana, nawet gdy użytkownik dokona w niej jeszcze innych zmian.
 • Użytkownicy uprawnieni do oznaczania mają na końcu strony możliwość oznaczenia każdej wersji, którą przeczytają.

Operacje oznaczania wersji jako przejrzane zapisywane są w osobnym rejestrze. Operacja oznaczenia wersji jako przejrzanej tworzy nową wersję strony, podczas której również wbudowane szablony zapisywane są w takim stanie, w jakim istniały podczas oznaczenia wersji. Użytkownicy nie mający uprawnień do oznaczania wersji mogą poprosić o nadanie im uprawnień na stronie próśb do administratorów.

Oznaczanie stron po raz pierwszy[edytuj]

Zalecenie ogólne.

Przed oznaczeniem strony powinny zostać wyeliminowane wszelkie widoczne gołym okiem wandalizmy, jawne usterki. Również historia strony powinna zostać prześledzona pod kątem ukrytych wandalizmów. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy układ tekstu jest zgodny z zaleceniami, tzn. czy posiada informację o licencji, szablon {{nagłówek}} lub {{dane tekstu}}, czy nie narusza praw autorskich.

Powtórne oznaczanie[edytuj]

Wersje przejrzane są przydatnym narzędziem do efektywniejszej oceny nowych edycji:

 • Każda nowa edycja musi tylko jeden raz zostać przejrzana pod kątem wandalizmów.
 • Następujące po sobie zmiany mogą zostać oznaczone za pomocą jednej operacji.

Narzędzia[edytuj]


 •  Wyświetl historię  → wybrać ostatnią wersję przejrzaną i obecną →  Porównaj wybrane wersje  •    Oznacz tę wersję

     Komentarz:

     Zaakceptuj wersję •  przejrzyj oczekujące zmiany 


Usunięcie oznaczenia strony jako przejrzanej[edytuj]

Jeśli jest to konieczne, należy w historii edycji ( Wyświetl historię ) wybrać wersję i będąc w trybie edycji zaznaczyć odpowiednią opcję:


   Ponownie przejrzyj tę wersję

   Komentarz:

      Zaakceptuj wersję    Cofnij akceptację wersji


Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Narzędzia:

 • Deep insight - narzędzie służące do przeszukiwania drzew kategorii pod kątem artykułów nie posiadających ani jednej wersji przejrzanej (opis w nagłówku strony)