Wikiźródła:Redaktorzy

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

Redaktorzy to wikiskrybowie, którzy posiadają uprawnienia do oznaczania stron jako przejrzanych, a także mają dostęp do strony specjalnej pokazującej strony nieposiadające jeszcze wersji przejrzanej. Redaktorzy (podobnie jak administratorzy i boty) posiadają uprawnienia do przenoszenia stron bez pozostawienia przekierowania.

Przeglądanie i oznaczanie artykułów[edytuj]

Do uprawnień i zadań redaktorów należy przeglądanie i oznaczanie stron. Redaktorzy poprzez oznaczenie weryfikują wersje stron pod kątem braku wandalizmów. Edycje dokonywane przez tych użytkowników są automatycznie oznaczane jako przejrzane, o ile strona posiada starszą oznaczoną wersję. W pozostałych przypadkach redaktorzy dokonują ręcznego oznaczenia strony.

Redaktorzy dysponują także narzędziem do szybkiego cofania zmian (ang. rollback).

Nabywanie uprawnień[edytuj]

Każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje automatycznie status redaktora i prawo (możliwość techniczną) do oznaczania stron jako przejrzane po 14 dniach od zarejestrowania konta, po osiągnięciu łącznie co najmniej 100 nieusuniętych edycji w przestrzeniach: głównej, Strona i Indeks oraz w przypadku braku blokad na swoim koncie.

Użytkownicy, którzy chcieliby otrzymać wcześniej prawo do oznaczania artykułów lub w przypadku których automatyczne przyznawanie uprawnień nie zadziałało, mogą na stronie próśb do administratorów złożyć wniosek o przyznanie im takowych. Uprawnienie to może nadać każdy administrator. W takim samym trybie przebiega ponowne ubieganie się o uprawnienia – w takim przypadku na ww. stronie należy wskazać, że jest to wniosek o ponowne nadanie.

Utrata uprawnień do oznaczania wersji[edytuj]

Uprawnienia można utracić na własną prośbę; należy wówczas zwrócić się do dowolnego aktywnego administratora. Uprawnienia powinny być odbierane użytkownikowi także po powtarzających się działaniach na szkodę projektu. Jeśli użytkownik zauważy nieprawidłowe oznaczenia innego redaktora, powinien o tym fakcie powiadomić również administratora, który po przejrzeniu rejestru oznaczania, podejmie decyzję o odebraniu uprawnień.

Zobacz też[edytuj]