Pomoc:Formatowanie bloków tekstu

Z Wikiźródeł, wolnej bibliotekiDostępne szablony[edytuj]

Typowy przebieg naszej pracy to opracowanie tekstu w przestrzeni Strona: (patrz strony pomocy Przestrzeń nazw). Następnie tekst jest transkludowany do przestrzeni głównej (patrz poradnik Transkluzja przy pomocy tagu pages). Fragmenty takie w całości (jako blok) formatowane. Służą do tego specjalne dwuczęściowe szablony – tj. takie, gdzie na początku bloku wstawiany jest szablon {{...Start}} a na końcu {{...Koniec}}. Mamy obecnie cztery takie pary szablonów:

Ogólne omówienie szablonów[edytuj]

Pierwsze rozróżnienie, jakie mamy między tymi szablonami to podejście do elementów pływających położonych na stronie. W praktyce dotyczy to ramki z Danymi tekstu. Należy przy tym dodać, że ramka ta jest widoczna jedynie przy podglądzie strony na przeglądarce a nie w docelowym e-booku.

Tekst między szablonami {{JustowanieStartKoniec2}} i {{CentrujStartKoniec}} jest rozmieszczany na całej szerokości strony. Ramka z danymi tekstu jest opływana przez tekst główny (w szablonach). W przypadku krótkich tekstów – gdy poniżej dolnego brzegu ramki z danymi tekstu jest zaledwie kilka wierszy tekstu daje to mało estetyczny efekt.
Tekst między szablonami {{JustowanieStartKoniec}} i {{CentrujStartKoniec2}} jest wstawiany jedynie po lewej od ramki z danymi tekstu. Ramka z danymi tekstu jest efektywnie umieszczana na szerokim marginesie. Problematyczne jest to głównie przy oglądaniu strony na wąskim ekranie.
Tekst między szablonami {{JustowanieStartKoniec}} i {{JustowanieStartKoniec2}} jest justowany (czyli wyrównany do lewego i prawego marginesu), jeśli nie jest podany (w przestrzeni Strona: inne wyrównanie np. przez szablon {{f}}.
Centrowanie tekstu ujętego w szablony {{CentrujStartKoniec2}} odbywa się względem najszerszego z wierszy w bloku tekstowym.
Tekst między szablonami {{CentrujStartKoniec}} jest centrowany każdy akapit osobno, niezależnie od formatowania akapitu w przestrzeni Strona:. Nadaje się więc jedynie ewentualnie tylko do fragmentów tekstu tak sformatowanych (na przykład strona tytułowa, zapis cenzury, spis treści).

Wskazówki do zastosowania[edytuj]

Typowy tekst prozatorski w przestrzeni głównej powinien być wyjustowany. Wchodzą tu zatem w rachubę szablony {{JustowanieStartKoniec}} i {{JustowanieStartKoniec2}}. Jak powyżej podano, lepszym wyborem jest zazwyczaj szablon {{JustowanieStartKoniec2}}. W przypadku krótkich tekstów można użyć zamiast niego {{JustowanieStartKoniec}}.
Fragment tekstu zawierający stronę tytułową, zapis cenzury, spis treści najlepiej jest ująć w szablony {{CentrujStartKoniec2}}.
Wiersze można ująć w {{JustowanieStartKoniec}} lub {{CentrujStartKoniec2}}. W pierwszym wypadku wiersz będzie po lewej stronie, w drugi na środku „korytarza” pozostawionego przez ramkę z danymi tekstu.
Z reguły strona tytułowa, dekret cenzury... są osobno formatowane (jako blok), reszta tekstu między drugą parę szablonów.
W przypadku tekstu mieszanego (kilkuwierszowe akapity, które powinny być wyjustowane (wyrównane do lewej i prawej) oraz wiersze) należy to uwzględnić w przestrzeni Strona:. Tytuły wierszy, ewentualne ozdobniki (kreski {{---}}, ornamenty) nie powinny być wycentrowane ale raczej „ręcznie” centrowane względem bloku tekstowego, którego dotyczą przy pomocy szablonu {{tab}} lub po prostu przy pomocy dwukropków oznaczających w otoczeniu <poem> wcięcia. Całość należy wtedy traktować jak zwykły tekst pisany prozą – {{JustowanieStartKoniec2}}.

Ilustracja[edytuj]

Szablon CentrujStart i CentrujKoniec[edytuj]

Na poniższych screenshotach pokazany jest wygląd strony w przeglądarce przy zastosowaniu szablonów {{CentrujStartKoniec}}.

   

Jak widać każdy wiersz jest wyśrodkowany względem dostępnej szerokości strony. Jak widać szablon taki nadaje się jedynie do formatowania tekstów, w których wszystkie wiersze mają być złożone do osi strony (np. strona tytułowa, dekret urzędu cenzury, spis treści).

Szablon CentrujStart2 i CentrujKoniec2[edytuj]

Szablony {{CentrujStartKoniec2}} formatują nieco inaczej, centrowanie tekstu odbywa się względem środka najszerszego z wierszy bloku tekstowego.

   

Jak widać każdy wiersz jest wyśrodkowany względem najszerszego wiersza w bloku tekstowym. Jak widać szablon taki nadaje się jedynie do formatowania wąskich tekstów, w których wszystkie wiersze mają być złożone do osi bloku tekstowego. W szczególności tekst nie jest justowany (chyba że taki format jest podany indywidualnie dla każdego z akapitów w przestrzeni Strona:). Szablonu można używać do formatowania utworów poetyckich.

Szablon JustowanieStart i JustowanieKoniec[edytuj]

Na poniższych screenshotach pokazany jest wygląd strony w przeglądarce przy zastosowaniu szablonów {{JustowanieStartKoniec}}.

   

Poniżej pokazano graficznie zachowanie się fragmentów tak sformatowanego tekstu – ramka z danymi tekstu znajduje się efektywnie poza używanym obszarem strony, na marginesie. Tekst jest wyrównywany do lewej i prawej – justowany.


   

Szablon JustowanieStart2 i JustowanieKoniec2[edytuj]

Na poniższych screenshotach pokazany jest wygląd strony w przeglądarce przy zastosowaniu szablonów {{JustowanieStartKoniec2}}.

   

Poniżej pokazano graficznie zachowanie się fragmentów tak sformatowanego tekstu – „opływanie” ramki z danymi tekstu i centrowanie względem całej dostępnej szerokości strony, tekst jest justowany (wyrównywany do lewej i prawej):