Opisanie zabajkalskiej krainy w Syberyi/Część I/Wstęp

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor Agaton Giller
Tytuł Opisanie zabajkalskiej krainy w Syberyi
Wydawca F.A. Brockhaus
Data wyd. 1867
Miejsce wyd. Lipsk
Źródło Skany na Commons
Inne Cała część I
Indeks stronWSTĘP.
Zabajkalski obwód położony jest w wschodniej Syberyi pod 119° 50′ a 139° 26′ długości i 49° 15′ a 57° 30′ szerokości geograficznej.
Graniczy na północ z jakuckim obwodem i irkucką gubernią, na zachód z irkucką gubernią, na południe z Mongolią, na wschód z Mongolią, amurską krainą i jakuckim obwodem. Długość linii granicznej zabajkalskiego obwodu wynosi 550 mil, z tej liczby 264 i ½ przypada na linią demarkacyjną od Chin.
Przestrzeni ma zabajkalski obwód: 10,905 mil □ czyli 539,345 wiorst □, jest więc większy od Francyi o 1,157 mil □. Ludności rachują 356,688; na milę □ wypada prawie 33 ludzi.
Razem z kiachtińskiem gradonaczelstwem, zabajkalski obwód ma przestrzeni 10,913 mil □, a ludności 364,541. Liczne pasma gór przerzynają Zabajkale w różnych kierunkach i tworzą z niego krainę alpejską. Najznaczniejsze pasma są: Jabłonowe i Sajańskie, które nad Bajkałem przybierają nazwisko gór bajkalskich.
Wód jest wielka obfitość; spływają do trzech wielkich kotlin. Wody nerczyńskie zabiera Amur i niesie do Spokojnego oceanu; wody wierchnioudińskie staczają się z Sielengą do Bajkału, a z niego płyną Angarą do Jeniseju i oceanu Lodowatego; wody barguzińskie spływają do Bajkału i do Witimu, który je niesie do Leny i oceanu Lodowatego.
Pod względem administracyjnym zabajkalski obwód podzielony jest na trzy powiaty: nerczyński, wierchnioudiński i barguziński. Kiachtińskie gradonaczelstwo, położone w zabajkalskim obwodzie, stanowi odrębną i administracyjnie niezależną od niego całość.
W ciągu dzieła postaram się czytelników moich szczegółowo z każdym powiatem obeznać.