Ołtarzyk polski katolickiego nabożeństwa/Siedm proźb o siedm darów Ducha Świętego

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

Siedm proźb o siedm darów Ducha Ś.

Przenajświętszy Duchu, Duchu miłości, naucz serce moje, abym umiał(a) szacować godnie dobra niebieskie, i one poważnie kochać, a ziemskiemi marnościami gardzić. Wskaż mi téż drogę, prowadzącą najpewniéj do zbawienia mojego. Amen.

Ojcze nas. Zdrowaś Maryo.

Przenajświętszy Duchu, Duchu rozumu, oświeć myśli moje, abym wszystkie tajemnice do zbawienia mego należące zrozumieć mógł(a) i za Twoją łaską oświecony(a) będąc, do zupełnego widzenia Twojego, także i Ojca z Synem przezwiecznym przypuszczony(a) był(a). Amen.

Ojcze nas. Zdrowaś Maryo.

Przenajświęszy Duchu, Duchu rady, nie odstępujże mnie we wszystkich niestatecznego żywota tego zabawach, myśl moję do dobrego nakłaniaj, od złego odstraszaj, i przez prawdziwą przykazania Twego ścieżkę do pożądanéj wieczności portu szczęśliwie prowadź. Amen.

Ojcze nasz. Zdrowaś Maryo.

Przenajświętszy Duchu, Duchu męztwa, daj silne barki sercu mojemu i we wszystkich kłopotach je umacniaj, w sprzecznych przykładach posilaj, przeciw nieprzyjaciołom moim i Twoim pomocy dodawaj, abym nigdy zwyciężony(a) nie był(a); ani się od Ciebie Boga mego i najlepszego dobra mojego nie oddalał(a). Amen.

Ojcze nasz. Zdrowaś Maryo.

Przenajświętszy Duchu, Duchu umiejętności, nakłoń serce moje, i duszę moją oziębłą, do prawdziwego nabożeństwa, do świętéj Ciebie z Ojcem i Synem Boga mego miłości, abym Cię w ustawicznéj pobożności szukał(a) i w prawdziwém kochaniu znalazł(a). Amen.

Ojcze nasz. Zdrowaś Maryo.

Przenajświętszy Duchu, Duchu bojaźni Pańskiéj, przeraź bojaźnią Twoją ciało moje, abym się zawsze obecności Twojéj lękając, pilnie miał(a) Cię zawsze w pamięci, żebym nigdy w niczém Cię nie obraziła(a). Amen.

Ojcze nasz. Zdrowaś Maryo.


Modlitewka bardzo skuteczna do częstego odmawiania.

Przenajświętszy Duchu Boże, rządź i sprawuj to, o co Cię prosimy, a racz napełnić serca nasze spokojem, i jakoś uweselił Matkę Syna Bożego i Apostoły święte, będąc z nieba zesłany, tak uwesel duszę i ciało moje teraz i w godzinę śmierci mojéj. Amen.

Uwaga. We Wtorek odprawuje téż wele osób nabożeństwo do Ś. Antoniego, wielkiego Cudotwórcy. Modlitwy i żywot tego ś. Patrona zgub ludzkich podane niżéj w téj książce.Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).