Ołtarzyk polski katolickiego nabożeństwa/Modlitwa na Zielone Świątki

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

Na Zielone Świątki.

Nauka. Uroczystość dzisiejsza postanowiona jest na uszanowanie Tajemnicy Zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów, których obficie oświecił, nieprzełamaną odwagą napełnił, i darem mówienia językami obdarzył: także na pierwszych w Chrystusa wierzących, którzy byli natchnieni tak obfitą miłością, iż wszyscy jedno serce, jedną duszę mieć zdawali się i wszelki majątek spólnie między sobą posiadali. — Jednajmyż sobie Ducha Świętego przez gorącość pragnienia Jego łask, i chowajmy Go w sercach naszych przez wierne wszelkim od Niego natchnieniom posłuszeństwo.
W wigilie Wielkanocy i Zesłania Ducha Świętego święcą uroczyście chrzestną wodę, bowiem w pierwotnych Kościoła wiekach dwie te wigilie
szczególniéj były wyznaczone do uroczystego Chrztu dawania. — Podczas tego obrzędu dziękować mamy Bogu za łaskę Chrztu świętego, tudzież ponawiać Mu dane przy Chrzcie obietnice, z mocném postanowieniem wiernego onych wypełniania.

MODLITWA.

O Boże, który w tym dniu nauczyłeś i oświeciłeś serca Twych wiernych, zlewając na nie światłość Twojego Ducha świętego; racz nam dać łaskę, aby tenże Duch święty oświecił dusze nasze przez skuteczność Prawdy swojéj, i ustawiczną radość świętą pocieszać je raczył: przez Pana naszego w jednośći Ojca i Ducha świętego. Amen.
(Odmów Hymn, Veni Creator, str. 457, Litanią, str. 150; i Modlitwy do Ducha świętego na str. 149)


Znak domeny publicznej
Tekst lub tłumaczenie polskie jest własnością publiczną (public domain), ponieważ prawa autorskie do niego wygasły (expired copyright).