Jawy

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
>>> Dane tekstu >>>
Autor J. Krajoski
Tytuł Jawy
Wydawca Józef Komierowski
Data wyd. 1845
Druk Bourgogne i Martinet
Miejsce wyd. Paryż
Źródło Skany na Commons
Inne Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Okładka lub karta tytułowa
Indeks stron
JAWY
PRZEZ
J. KRAJOSKIEGO.
A ten który przywiódł Matkę najmłodszy i był i niezłorzeczył temu co w domu pozostał ani temu co w obcą służbę się udał.
(Posel. z Ziemi Ucisku.)

Cena centimów 50.

PARYŻ.
DRUKIEM I NAKŁADEM WYDAWCY.
1845.
JULIUSZOWI SŁOWACKIEMU
JAKO DOWÓD UWIELBIENIA DLA JEGO CNOT
AUTOR.
Panie! odpuść im albowiem niewiedzą co czynią.

A co myślą nie uleczem,
............
To dozwala wyciąć mieczem.
............

Wołajcie! Panie, odpuść im! — A nieobawiajcie się ani ran, ani śmierci; albowiem ile razy wróg wytoczy krew z waszego serca: tyle razy arterye Europy przepełnią go napowrót siłą: bo jesteście światłością do któréj ciąży i pada prawdziwe życie.
Ani chciejcie abyście powstali sami przez się, bez pomocy…. albowiem chełpliwi jesteście, i Bóg niedozwoli iżbyście mieli czém żywić ową ogromna dumę, i ażaliż wam i tak niedosyć, że wylewacie krew waszą i śmierć ponosicie dla ludzkości — ani się spodziewajcie od królów pomocy, albowiem egoizmu i obłudy nieweźmiecie w życie swoje. — Lecz wypełnijcie Bogiem pierś waszą, a świat będzie wam Ojczyzną, a do rodziny waszéj łacno traficie: choćbyście za morzem rozwinęli Choragwie, kiedy wiatr Boży będzie niemi kierował — A każden nieszczęśliwy nie jestże waszym bratem? a każdy pracujący towarzyszem waszym? — Więc daléj — predzéj — daléj — z hasłem « Bracia. »

Czasy się dopełniły.Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Józef Komierowski.