Życie płciowe i jego znaczenie/V

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
<<< Dane tekstu >>>
Autor August Czarnowski
Tytuł Życie płciowe i jego znaczenie
Podtytuł ze stanowiska zdrowotno-obyczajowego
Wydawca Wydawnictwo »Przewodnika Zdrowia«
Data wyd. 1904
Druk S. Buszczyński
Miejsce wyd. Berlin
Źródło Skany na Commons
Inne Cały tekst
Pobierz jako: EPUB  • PDF  • MOBI 
Indeks stron
V.
O życiu płciowem w młodości.

Dzieciom obce są stosunki płciowe. Dziecko jest, mówimy, „niewinne”, to jest w mozgu jego nie powstaje jeszcze pojęcie z dziedziny życia płciowego. Narządy płciowe bowiem mają się dopiero rozwinąć, tymczasem odpowiedni do mozgu biegun stanowią gruczoły limfatyczne. Pojęcia takie zarysowują się wyraźniej w umyśle dziecka z chwilą, gdy narządy płciowe dojrzewają, to jest u chłopców z rokiem 14 lub 15 życia, u dziewcząt zwykle nieco wcześniej.
Ale trzeba zważać, że niejednokrotnie już przedtem wyobraźnię dziecięcą uderzają różne obrazy i urojenia, rozbudzające w dziecku nieznane a dziwnie wstrząsające uczucia niewyraźnie odczuwanej rozkoszy.
Chłopcy jedenasto- i dwunastoletni nieraz doznają dziwnych zawrotów na widok dziewcząt, i lubują się rozmyślaniem o nich, choć nie mają świadomości, dlaczego myśl ich krąży około pewnej części ciała tego lub owego dziewczęcia. Na ten stan półsenny budzącej się wrażliwości płciowej dotąd zamało uwagi zwracano w wychowawstwie. Nieraz przyczyny wprost mechaniczne powodują u dzieci miłe dreszcze zmysłowe jeszcze niepojęte dla nich co do istoty: dzieje się to często wskutek nieopatrznego, silnego uderzania dzieci po grzbiecie, lub przy „przekładaniu“ po kończynie kręgosłupa. Następuje wówczas podrażnienie nerwów, mających związek z narządami płciowemi, a zatem oddziaływanie odruchowo na wyobraźnię dziecka, jak zaznaczono powyżej.
Rodzice i wychowawcy powinni o tem pamiętać i unikać wszystkiego co może drażnić nerwy dziecięce, związane z narządami płciowemi; trzeba uważać, żeby dzieci nie bawiły się częściami rodnemi, czy to własnemi czy innych dzieci — uważać, żeby n. p. chłopcy nie trzymali rąk w kieszeni, co nieraz pobudza ich do tej niewłaściwej zabawy (często odpatrzonej od innych), itd.
Skoro zaś zaczynają rozwijać się narządy płciowe u dziecka, wtedy należy je otoczyć szczególną opieką. Wtedy to, usłyszane od starszych nieostrożne słówko, podpatrzone u starszych dzieci rozpustne igraszki, niedbałe gadanie sług itd. są zdolne popchnąć dziecko w objęcia strasznego nałogu, przyzwyczaić je do nadużywania narządów płciowych, osłabiającego na długo, i nieraz będącego powodem długotrwałych chorób, nadczułości nerwów (nerwowości) i wielu niepowodzeń w życiu, wynikających z braku dość silnej woli.
Pamiętajmy, że silna wola jest podstawą moralności, a zatem szczęścia w życiu człowieka. Baczmy, by w czasie budzenia się popędu płciowego nie nadwerężyły się w dziecku podstawy szczęścia życiowego.
Starajmy się zachowywać dziecku wstydliwość, która go uchroni od zboczeń.
Ale wstydliwość ta powinna być nie ślepa, lecz oparta na odpowiedniem pouczeniu — o czem niżej.





Tekst jest własnością publiczną (public domain). Szczegóły licencji na stronie autora: Augustyn Czarnowski.