Przejdź do zawartości

Strona:PL Siedlecki - Spadochronowy lot niektórych owadów.pdf/26

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

nistej masy utworzonych pakietach, z początku białych, a potem ciemno cielistych. Zwykle pakiet taki jest, przyczepiony do liścia lub szerokiej gałązki[1]. Z tych mas jajowych legną się dość duże larwy, całe ognisto czerwone, z wyjątkiem głowy i końców odnóży, które są niebiesko-czarne i mają metaliczny połysk. Larwy te odznaczają się wielką ruchliwością i od razu robią użytek z potężnej, chwytnej pierwszej pary odnóży, gdyż często łapią współbraci albo też drobne, miękkie owady. Po pierwszych wylinkach zmienia się barwa i kształt zwierzęcia. Zazwyczaj młode larwy rozchodzą się po krzaku lub drzewie, na którem się wylęgły, i dostają się w okolice kwitnących kwiatów. Shelford (24), a za nim Koningsberger (15) podają, że barwa larw wytwarza się w zależności od barwy kwiatów, przy których osiadają. Koningsberger (15) podaje, że mogą one być białe, żółte, różowe albo niebieskie; podczas pobytu na Jawie widziałem wyłącznie tylko białe lub różowe postaci, mające zielony pas u podstawy tułowia, a lekko brunatne, podłużne prążki na odwłoku.

Osiadłszy w blizkości kwiatu, larwy rozpoczynają polowanie na różne owady; albo łapią przelatujące muchy [2], albo też najczęściej sposobem modliszek skradają się powolnym ruchem ku opatrzonej zdobyczy, by ją z odpowiednej odległości pochwycić potężnemi przedniemi łapami. Mimo uderzającego podobieństwa tych larw do kwiatów nie mogłem zauważyć, by ich postać nęciła owady, tak jak to już opisywano; często natomiast widziałem, jak larwa sama powoli podkradała się ku poblizkiej zdobyczy. Takiej nieruchomości, jaką Williams opisał u Gongylus gongyloides (36), lub Fabre u Empusa (9), nie mogłem stwierdzić; przeciwnie, larwy

  1. Musimy tu zwrócić uwagę na pewne nieścisłości w niektórych opisach Hymenopus. W dziele Heymonsa (5) umieszczony rysunek, wykonany z natury przez Morina, nie jest zupełnie wierny. Pakiet jaj. na tym rysunku (fig. 1) oddany, zupełnie inaczej wygląda niż jaja Hymenopus. W książce o Jawie (25) jest podana fotografia samicy tego gatunku, składającej jaja; porównanie tej fotografii z rysunkiem Morina wykazuje nieścisłość jego obserwacyj. Koningsberger (15) mówi, że H. wylęga się z jaj, które są: „tot een ronde, bruine, sponsachtige massa vereenigu”. Tego rodzaju okrągłe, gąbczaste kokony składają inne modliszki, lecz nie Hymenopus.
  2. Larwy Hymenopus odznaczają się niezmierną zręcznością w chwytaniu owadów. Trzymałem jedną taką larwę w słoju przez dwa dni bez jedzenia, poczem wpuściłem tam kilka much. Wygłodzona larwa w moich oczach schwytała w powietrzu naraz dwie muchy, po jednej do każdego z chwytnych odnóży.