Strona:PL Maurycy Urstein-Eligjusz Niewiadomski w oświetleniu psychjatry.pdf/26

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

bec pewnych podniet, reagują natomiast nader wyraźnie na inne podniety, choćby minimalne. Również wskutek nagłych pomysłów wydają się kompletnie przeobrażonymi.
Charakterystycznym wogóle jest brak równomiernego zabarwienia uczuciowego. Słowa i czyny chorego są zarówno w złem jak i dobrem znaczeniu przesadne i nienaturalne. Ujawnienie uczuć jest nader gwałtowne, oporność lub ustępliwość bez granic. Z jednej strony bezwarunkowe posłuszeństwo, wzruszająca dobrotliwość, wdzięczność i uprzejmość, z drugiej strony upór, grubiaństwo, zapamiętałość. Punktualność i sumienność wyradzają się w pedanterję, pilność jest przesadna, jednostajna. Horyzont umysłowy chorego bywa silnie ograniczony.
Zaburzenia harmonijnego związku pomiędzy funkcjami psychicznemi i brak równowagi duchowej warunkują też specjalne zachowanie się chorego: ostre, karkołomne, nierówne, nacechowane frazeologją. Odźwierciadla się to zarówno w słowach pacjenta, jak i w jego pracach piśmiennych. Pięknie brzmiące zwroty i aforyzmy, nabrzmiałe czułostkowością i napuszone, wiążą się z procesem myślowym, zupełnie nie uwydatnionym; patetyczna gadanina pokrywa często płaskość i bezistotność treści.
W dziedzinie woli uwidocznia się przedewszystkiem silna suggestywność. W każdem sta-