Strona:PL Kazimierz Czapiński - Faszyzm współczesny.pdf/7

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
I. ISTOTA FASZYZMU.

Faszyzm jest dzisiaj niezmiernie ważnym czynnikiem politycznym. Z punktu widzenia klasowych interesów proletarjatu jest najpoważniejszym wrogiem, organizującym kontr-ofensywę zagrożonej przez proletarjat burżuazji. W końcowych stadjach ustroju kapitalistycznego stał się ostatnią polityczną deską ratunku dla burżuazji.
Proletarjat winien z całą dokładnością rozpatrzeć się w tem zjawisku. Sytuacja we Włoszech, gdzie proletarjat został poprostu zduszony, pokazuje wyraźnie, czem może być faszyzm dla proletarjatu. Sytuacja w Niemczech, gdzie widzimy zwycięski pochód hitleryzmu, pokazuje wyraźnie, jakie ogromne niebezpieczeństwa niesie ze sobą fala faszystowska — także w polityce międzynarodowej.
Czemże jest faszyzm? Gdzie jego źródła? gdzie jego istota?
Faszyzmem nazywamy unicestwianie przez burżuazję (ręką zbrojną) demokracji, (która stała się dla niej, t. zn. burżuazji, niebezpieczną, gdyż ułatwia proletarjatowi walkę klasową o Socjalizm), i ustanowienie zarazem dyktatury burżuazyjnej.
To jest właśnie istota rzeczy. W tem określeniu nie mówimy, jak ta „zbrojna ręka“ ma wyglądać, aczkolwiek najczęściej są organizowane specjalne uzbrojone oddziały (Włochy, Austrja, Niemcy), czarnych, bronzowych itp. koszul. Ta cecha jednak nie jest istotna — zbrojną ręką może być także np. armja.
Przyjrzyjmy się bliżej naszemu określeniu. Przedewszystkiem, co to jest demokracja? Główne cechy demokracji są dwie: 1) wolność obywatelska (prasy, zgromadzeń itp.); 2) Rząd uzależniony od większości narodu (parlamentaryzm). Otóż te cechy demokracji stały się wobec szybkiego wzrostu socjalistycznego ruchu dla burżuazji niewygodne i nawet wprost niebezpieczne. Niegdyś, gdy burżuazja walczyła ze szlachtą (wielka francuska rewolucja 1789 r.), hasłem burżuazji była demokracja, gdyż wówczas była demokracja