Strona:PL Eustachy Iwanowski-Pielgrzymka do Ziemi Świętej odbyta w roku 1863.djvu/426

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Dary, pomoce cesarzy rosyjskich pod żadnym względem równać się nie mogą z daleko hojniejszémi ofiarami książąt drobniejszych. Raduł roku 1498, Włodzimierz r. 1531, hospodarowie wołoscy Aleksander r. 1533, Piotr 1576, Maciéj 161, znaczne przysłali pieniężne summy. Jan Konstanty Brankowan klasztor Rymnilski w roku 1689 zbudowany, ze wszystkiémi jego dobrami, do klasztoru Synaiskiego ofiarował. Roku 1706 Michał Rakowicz, hospodar mołdawski do klasztoru Synaiskiego na własność oddał klasztor Filistyjski z licznémi wsiami. W tymże roku Grzegórz Flika, wojewoda wołoski ofiarował 15,000 piastrów, i testamentem zapisał klasztor Formoze, blisko Jass, z bogatémi dobrami.
Roku 1797 ojcowie Synaici ponieśli klęskę, obaliła się im cała ściana klasztorna. Arabi mając otwarte wejście do klasztoru zaczęli niepokoić. Zakonnicy musieli się i od Arabów bronić, i wielki koszt w wzniesieniu nowéj ściany z fundamentu ponosić. Francuzi wtedy wzięli Kair; generał Kleber klasztor zasłonił strażą wojskową od napaści Arabów. Przysłał robotników z swojémi dozorcami, ściana klasztoru została na nowo jak najobronniéj wymurowaną.
Roku 1806 arcy-biskup Synajski, który wedle prawa nigdy z klasztoru wyjeżdżać nie powinien, za zgodzeniem się zakonników, przeniósł się do Konstantynopola dla bliższego dozoru dobrami Klasztornémi w Mołdawii, i Wołoszech. Roku 1814 było wielkie trzęsienie ziemi w Synai, niektóre skały w dolinie Lodza się obaliły. W czasie wojny o niepodległość grecką od roku 1821 do 1830 ojcowie Synaiscy dochodów nie pobiérali z dóbr i własności europejskich, wiele wtedy kosztownych rzeczy sprzedać musiano.
W roku 1826 ojciec Kalistrat wielu Beduinów ochrzcił, ale Mehemet-Ali silnie się temu oparł, i nadal do religii chrześcijańskiéj przyjmować zabronił.
Szech Synaiski Salech r. 1831, mieszkańców poddanych Synaiskich chciał zabrać, którzy pouciekali i rozbiegli się. Udali się zakonnicy do władzy, i na mocy sułtańskich