Strona:Opis powiatu jasielskiego.pdf/291

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

lewską i trzymał je do r. 1398 w zastawie Dobiesław z Kaszyc, podsędek krakowski za 30 kóp groszy praskich i 35 kóp monety w królestwie polskiem używanej. W roku powyżej wspomnianym pozwolił Jagiełło Mścisławowi wykupić tę wieś od Dobiesława. Mścisław trzymał tę wieś za wierne usługi, jakie królowi oddawał, oddaje i oddawać będzie i zatrzymać ma ją w zastawie aż do spłacenia przez króla tej kwoty[1] Widocznie, że późniejsi królowie wykupili tę wieś, gdyż za czasów Długosza należała do króla polskiego. Były w niej łany kmiece, z których dawano czwartą część grzywny szer. groszy prag. dziesięciny kanonikowi czwartej prebendy przy kościele św. Floryana w Krakowie. Był tam folwark sołtysi, z którego, jako dziesięcinę, płacono 16 groszy kościołowi w Jaśle a każdy kmieć płacił z łanu kościołowi w Jaśle tytułem mesznego korzec żyta[2] W roku 1581 należało do Jerzego Mniszka; było we wsi łanów kmiecych 272, zagrodników z rolą 2, komornik z bydłem 1, 2 komorników bez bydła. Do karczmy należało ½ łanu.
W ciągu wieków miało Brzyście różnych właścicieli. W pierwszej połowie przeszłego wieku odziedziczyła w roku 1842, po Janie Twardowskim, Władysławowa Twardowska. Ta, jako zamężna de Lavaux sprzedaje Brzyście Izabeli z Czechów Lisowieckiej; Izabela l-voto Lisowiecka 2-voto Dzianott sprzedaje księdzu Stanisławowi Tarnowskiemu a ten 9. listopada 1875 r. sprzedaje Helenie z Zubrzyckich Lisowieckiej, która je posiadała do śmierci 20. listopada 1906 r. Za zniesione prawo propinacyi, zapłacono właścicielowi wsi Brzyścia 1.722 zł. 10 kr. Za zniesione prawo pańszczyzny 2.190 zł. 10 kr. m. k.
Część statystyczna. Gmina liczy 202 mieszkańców, obszar dworski 17; mieszkańcy gminy posiadają 125 hk., 43 a. 1 m² gruntów; obszar dworski 72 hk. 47 a. 53 m², (lasów jest w posiadaniu osób prywatnych) 29 hk. 35 a. 28 m².

BRZYSZCZKI oddalone są od Jasła o 3 klm. Graniczą od wschodu z Warzycami, od południa oddziela je Jasiołka od gminy Hankówki, od zachodu graniczą z Gorajowicami a od

  1. Kodeks tyniecki str. 182.
  2. Liber benefic. T. I. str. 497.