Strona:Julian Jaraczewski - Bazar w Poznaniu.pdf/8

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Bazaru nie zabrakłoby było przy Waszéj pomocy 57,000 tal., których wydanie, gdy ich w kasie nie było, Spółkę w początkach zaraz dotknęło, a wykonanie rozległych zamiarów przez niego marzonych, może w zarodzie uśmierciło.


Zarząd Bazaru.

Zarząd aż do 19. Grudnia 1839 r. składał się, o ile z protokółu z tegoż dnia się okazuje, z Dyrekcyi i Komitetu do budowli; z jakich osób się takowe składały, trudno nam w braku akt oznaczyć, widzimy tylko wyrażone imiona Panów: Marcinkowskiego, Powelskiego, Działyńskiego Tytusa i Kurnatowskiego Jana, dwóch ostatnich jako w tym dniu dopiero wstępujących, od dnia zaś 30. Czerwca 1843 r. po urządzeniu się Spółki, był przez 10 z pośród akcjonarjuszów na przeciąg dziesięciu lat pod nazwiskiem Pełnomocników wybranych członków sprawowany.
W zamiarze, aby Członków daleko mieszkających od zbyt częstego do Poznania zjeżdżania ochronić, trzech członków załatwiało naglejsze sprawy. Do sprawowania tych urzędów, żadne wynagrodzenie nie było przywiązaném, urządzenie to było naturalne i proste, Towarzystwu żadnych nie sprawiało wydatków, gdyż obliczone było na gotowość służenia współobywatelom, od któréj się do tego czasu rzadko kto usuwał, a każdy prawie zawsze gorliwie i bezinteresownie wypełniał; wszakże życzyćby tylko należało, aby cele Bazaru czysto wytknięte były, gdyż z rozmaitego onych pojmowania, wypłynął rozmaity, a dla tego szkodliwy dla Spółki kierunek działań Dyrekcjów, z których pierwsza dnia 30. Czerwca 1843 r. obrana pod imieniem pełnomocników Spółki Bazaru, z Panów:

Księdza kanonika Brzezińskiego, Jaraczewskiego Juliana,
Grabowskiego Józefa, Koczorowskiego Tertuliana,