Strona:Julian Jaraczewski - Bazar w Poznaniu.pdf/26

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

w Bazarze pierwotnie założone tak są ciasne, iż bez złączenia dwóch w jeden, jak się to już przy Księgarni Kamieńskiego i fabryce Kronthala uczyniło, dla zajmujących takowe kupców są najniewygodniejsze.

Lubo pragniemy pozostać w tém pisemku na podstawie gospodarstwa krajowego, i tylko najniechętniéj wychylamy się na pole historyczne, to niepodobna przecież zamknąć oczy przed oczywistością, iż przez 18 wieków dla przyswojenia Żydów nic nie uczyniono; gdy tymczasem zasady braterstwa i równości, które odległy wyrzekł zachód przez przeciąg kilku dziesiątek lat, Żydów niewypowiedzianie z Chrześcianami pojednały. Los naszéj ziemi w ręku Stwórcy leży, lecz dla naszych przyszłych mężów stanu zadanie będzie i szlachetniejsze i w skutki obfitsze, jeżeli zamiast odpychania Żydów, potrafią ich przywiązać, zjednać i w użytecznych kraju zamienić mieszkańców. Kto takowe rozwiąże, a miłością i słusznością Żydów historyczną nienawiść i sprawiedliwą zemstę rozbroić potrafi, ten stworzy ten stan średni, nad którego brakiem słusznie czy niesłusznie publicyści biadają polscy; a do tego nie ofiar pieniężnych potrzeba, nie kosztownych i wyłącznych Bazarów, gdzieby kupców sztucznie, jak w cieplarni kwiaty chodować potrzeba, lecz uznania, iż wszyscy jesteśmy stworzeniami jednego Boga. My Polacy mamy nawet do tego historyczne przed naszemi sąsiadami ułatwienia. — Legja sławiańska podczas męki Chrystusa w Jerozolimie[1] nie garnizonowała; Polska, w porównaniu do innych krajów, za raj dla Żydów uchodziła, a od naszych usiłowań zależeć będzie, czy z poniżonych uciskiem potrafimy potworzyć w Anglji nawet szanowanych Salomonsów[2] i Montefiorich, tak jak nam się udało z dzikich Tatarów sformować w naszych szeregach walczące bratnie hufce. Okazywanie przez stan wyższy względem Żydów

  1. Wiele familji niemieckich wywodzą swoje pochodzenie od Legji germańskiéj, która podczas ukrzyżowania Chrystusa w Jerozolimie w służbie rzymskiéj zostawać miała.
  2. W czasie drugu tego pisemka Izraelita Salomons, został w Londynie Lordem majorem.