Strona:Julian Jaraczewski - Bazar w Poznaniu.pdf/10

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

kalny i ściśle oznaczony przedmiot dawali swe pieniądze. Kwity przez ówczesnych Dyrektorów na składki wydawane (A.) jedynie o Bazarze i hotelu mówią.
Drugi równie ważny dokument jest protokół walnego zebrania Akcjonarjuszów z 19. Grudnia 1839. r. przez sędziego Gregor spisany i wszystkim Członkom zawiązanéj Spółki przesłany (B.).
Gdy na témże walném zebraniu z dnia 19. Grudnia 1839. r. z pewnością jeden, a może i więcéj przytomnych Członków odebrali polecenie starania się o Akcjonarjuszów,[1] nic dziwnego, iż pod wrażeniem powyż przyjętych zasad zjedynywali ich i że takowi tylko w widokach wspomnionym protokółem określonych do Spółki przystępowali, przyłożyli się więc do utworzenia systematu czyli szkoły, która

założenie Bazaru i hotelu wzięła za prawdę a nie za Myth, który dopiero w trzy i pół lat później Interesentom ku ich największemu zadziwieniu miał być wytłómaczonym.

System przemysłowo-rolniczy.

Na terminie bowiem na dniu 30. Czerwca 1843. r. do walnego zebrania Akcjonarjuszów i podpisania kontraktu Spółki przeznaczonym, ukazał się takowy z kilkunastu paragrafów złożony, już do podpisania gotowy. Gdy kto się zastanowi nad zgiełkiem i wrzawą pomiędzy Towarzystwem z 140 osób złożoném i gdy się zważy, iż mała tylko ilość

  1. Podług wspomnianego protokółu w dniu 19. Grudnia 1839., było 82 Akcjonarjuszów, którzy po 500 tal. składki dawszy, złożyliby byli summę 41,000; ponieważ zaś kilkunastu nadto wzięło pod dwie akcje, więc przyjąwszy ich, że dali jeszcze po 500 talarów, pomimo tego nie utworzyło się pierwotnie więcéj jak 50,000 tal.; trzeba więc było jeszcze zebrać 82 tysiące do wykończenia Bazaru potrzebne, albo nagie i niewykończone Bazaru pozostawić mury.