Strona:Franciszek Stefczyk - O spółkach oszczędności i pożyczek.pdf/57

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

ników. Nieregularna spłata pożyczek wystawia złe świadectwo przedewszystkiem Zarządowi Spółki. Natomiast rygor i surowość w wymaganiu regularnej spłaty, zastosowane od początku, wprowadzą odrazu na właściwe tory cały stosunek dłużnika do Spółki, której następnie nie trudno przychodzi utrzymać ten stosunek bez częstego uciekania się do wypowiedzenia i przymusowego ściągania pożyczek. Wówczas też obrót gotówki staje się regularnym i szybszym, co ułatwia Spółce tak wypłatę wkładek, jak i udzielanie nowych pożyczek. Spółka dobrze uczyni, gdy da to poznać i uczuć ludności, że tylko ci mogą z nią pozostawać w stosunkach i czerpać z niej korzyści, którzy nietylko obiecują, ale i rzeczywiście stosują się do wymagań zdrowej, sprawnej gospodarki finansowej.
4. Duże znaczenie w gospodarce kredytowej Spółki ma stosunek kapitału własnego (udziały i fundusz rezerwowy) do cudzego (wkładki oszczędności i zaciągnięte pożyczki). Im większe własne fundusze Spółka posiada w porównaniu z obcemi kapitałami, tem bardziej ma ułatwioną całą gospodarkę kredytową w interesie swoich członków. I wtenczas jednak nie powinna Spółka więzić swych funduszów w wysokich i długoterminowych pożyczkach, gdyż przez to obrót funduszów staje się zbyt powolnym, wypłata wypowiedzianych wkładek utrudnioną a zaspokajanie bieżącej potrzeby kredytu obrotowego jest z konieczności ograniczane na korzyść długoterminowego kredytu, który bądźto nie jest koniecznie potrzebny, bądź też może być zaspokojony przez instytucye do tego powołane i urządzone.
Dlatego usilnem powinno być staraniem Zarządu Spółki, dążyć do zwiększenia własnych funduszów, oczywiście bez obciążania dłużników w sposób przeciwny charakterowi, celom i przepisom Spółki.
Dbając wszakże o zwiększenie kapitału udziałowego nie potrzebuje Spółka wywierać nacisku na deklarowanie i wpłacanie więcej, niż jednego udziału, z wyjątkiem osób, które są z własnego popędu do tego skłonne i z wyjątkiem wypadków udzielanie wysokich pożyczek. Natomiast naciskać powinna Spółka na wpłacanie deklarowanego udziału odrazu w całości a przynajmniej w najkrótszym czasie (nie dłużej jak w ciągu roku) większemi ratami, niż po 1 K. Nie ma w tem ostatecznie nic niewłaściwego, jeżeli Spółka w danym razie powiększy kwotę pożyczki zaciąganej przez członka o 10 K w tym celu, aby ściągnąć sobie przy wypłacie pożyczki odrazu całą kwotę deklarowanego udziału. Daleko jednak