Strona:Eugeniusz Janota - Przewodnik w wycieczkach na Babią Górę, do Tatr i Pienin.djvu/31

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

północy ku południu, czyli od Nowego Targu ku Tatrom. Więc téż i dolina, teraz chochołowską zwana, pierwéj, niż daléj na wschód położona i mniéj przystępna kościeliska, znaną być musiała. Jakoż i na mapach katastralnych potok płynący doliną chochołowską od Rostok aż powyż Hut wciąż oznaczony jest jako Czarny Dunajec.
Od czasów zaś, gdzie Tatry zwiedzać poczęto, podróżujący przybywają zwykle od Nowego Targu, i zajrzawszy ku hutom zakopiańskim i tak zwanemu źródłu Białego Dunajca (właściwie źródłu pod Kalatówką), przypatrzywszy się Morskiemu Oku i dolinie kościeliskiéj aż do Pisanéj, wracają na łeb i na szyję. Tacy tedy podróżujący, co na pospiesznych przejażdżkach swych nie mieli czasu, ani dokładniéj rozpatrzyć się ani rozpytać, upodobało się, potok płynący z doliny kościeliskiéj uważać za właściwy Czarny Dunajec, lub potok płynący od kuźnic zakopiańskich za Biały Dunajec, choć ten ostatni lud tameczny zwie Bystrą. Od podróżujących nie rozważających rzeczy dostatecznie, przechodzą takie pomyłki do ludu, a najprzód do przewodników.
Górale jako lud ciekawy z łatwością przyswajają sobie takie nowostki, więc i nazwy potoku, niewłaściwe poprawki lub przekręcania nazw pierwotnych, tudzież przypuszczenie, że tu lub owdzie jest źródło potoku lub rzeki, bo się im w ich prostocie zdaje, że tacy przybysze z dalekiego świata więcéj wiedzą, niż oni sami. Zresztą żaden przewodnik nie zna dokładnie nazw wszystkich potoków, polan, części lasów, pomniejszych szczytów i siodeł, a młodsi mianowicie, zagadnieni od podróżnych, u których widzą, iż są nieświadomi rzeczy, o nazwę jaką, bez skrupułu takową zmyślają, by się nie wydać nieświadomymi i nie tracić na przyszłość opinii i zarobku. Tak rozchodzą się mylne lub nowe nazwy potoków, skał z źródeł między ludem i ustalają się wreszcie. Tak należy sobie wytłumaczyć, dla czego potok w dolinie kościeliskiéj dziś już powszechnie także Czarnym Dunajcem bywa nazywany i nawet na mapach katastralnych tak jest zapisany.
W ogóle niekiedy dosyć trudno dowiedzieć się dokładnie nazw w Tatrach; wiedzą je najlepiéj starzy