Wikiźródła:Strony do usunięcia

Z Wikiźródeł, repozytorium wolnych materiałów źródłowych
Skocz do: nawigacja, szukaj
Do usunięcia

Na tej stronie możesz umieścić teksty, które Twoim zdaniem powinny zostać usunięte z Wikiźródeł. Tutaj możesz też poprzez głosowanie pomóc zdecydować, czy dana strona ma być usunięta.

Zobacz też archiwum głosowań.

Zasady[edytuj]

Podejmowanie decyzji o ewentualnym usunięciu
 • Strony raz zgłoszone tutaj powinny pozostawać na tej liście przez tydzień; w tym czasie każdy Wikiskryba ma prawo wypowiedzieć się jednoznacznie za lub przeciw skasowaniu, przy czym może uzasadnić swój pogląd.
 • Prosimy nie usuwać szablonu "do skasowania" ze strony oraz z tej listy - ta decyzja pozostaje w rękach wszystkich głosujących.
 • Jeśli w odniesieniu do zgłoszonych stron nie będzie głosów sprzeciwu zostaną usunięte w ciągu tygodnia. W przeciwnym wypadku decyduje wynik głosowania. Nie należy kasować haseł przed upływem tego terminu, choćby sprawa wydawała się oczywista.
 • Jeśli "nominujący" wycofa swój głos i nie będzie innych głosów za usunięciem strony w ciągu doby po tym wycofaniu, strona może być usunięta z wykazu SdU.

Uwaga:

 • nowe wpisy prosimy dodawać na górze, a nie na dole odpowiedniej sekcji
 • zalecane jest poinformowanie edytorów o umieszczeniu tekstu na poniższej liście
 • zakwalifikowanie hasła na listę SdU nie zastępuje kwalifikowania na inne listy
 • prosimy każde hasło umieszczać oddzielnie
 • prosimy nie usuwać (nie zmieniać) żadnych wypowiedzi, nawet swoich, gdyż może to doprowadzić do nieporozumień w dyskusji - najlepiej stosować przekreślenie uzyskiwane tagami <strike>przekreślenie</strike>.

Lista haseł[edytuj]


Porządek ogniowy miasta Poznania (1544)[edytuj]

Porzucony (ostatnia edycja w 2010 r.) tekst we wczesnym języku średniopolskim, opracowywany w - teraz to zauważyłem - dziwny sposób. Otóż jeżeli uznamy, że to tekst w języku polskim, to po co go uwspółcześniać? Innych starych tekstów przecież nie uwspółcześniamy (taki np. Wznowione powszechne taxae-stolae sporządzenie, Dla samowładnego Xięstwa Sląska, też trudny w lekturze, uwspółcześniony nie jest). A jeżeli uznamy, że to tekst w języku obcym, to czemu go trzymamy na Wikiźródłach? Dla jasności, dla mnie przynajmniej teksty w staropolskim i wczesnym średniopolskim tylko z nazwy są w języku polskim - w praktyce łatwiej mi zrozumieć np. współczesny słowacki. --Teukros (dyskusja) 16:16, 21 lis 2015 (CET)

 • Tworzenie wersji uwspółcześnionych, opartych na źródłach, nie jest zabronione: zobacz Grates (1558) i Grates (1558)/uwspółcześniony, czy strony z nie ukończonego jeszcze indeksu Figliki, np. Chłopa co do pana nie puszczono (1905). Pamiętam tylko swoje teksty, ale jest ich więcej na Wikiźródłach. Dyskutowaliśmy już o tym: był tylko jeden sprzeciw ze strony Paeliusa [1]. A że nie jest to zbyt często stosowane... cóż... po prostu nie ma obecnie chętnych do takiej pracy. Wieralee (dyskusja) 16:49, 21 lis 2015 (CET)
P. S. Możemy, naturalnie zmienić zasady, zgodnie z procedurą Wikiźródła:Zmiany zasad miejscem na to jest skryptorium, a nie SDU. Wieralee (dyskusja) 16:55, 21 lis 2015 (CET)
 • @Teukros: masz problem ze zrozumieniem zapisu, czy języka jako takiego (tzn. uważasz, że jeśli ktoś znający tę pisownię, tekst ci przeczyta, to też jesteś przekonany, że nie zrozumiesz?). Rzecz w tym, że o tożsamości języka decyduje fonetyka/gramatyka/słownictwo, a nie zastosowana pisownia (choćby najbardziej odległa od współczesnej). Z drugiej strony, można powiedzieć: w języku polskim nie ma á (ergo: teksty z á nie są po polsku); w języku polskim nie ma é (ergo: teksty z é nie są po polsku); w języku polskim nie ma rodzaju nijakiego liczby mnogiej przymiotników (ergo: teksty zawierające tę formę nie są po polsku); w języku polskim nie ma czasu zaprzeszłego (ergo: teksty zawierające ten czas nie są po polsku) itd. W ten sposób możemy dojść w końcu do wniosku, że żaden tekst wydany po roku 2000 nie jest po polsku. A co w przypadku tego tekstu albo XIX-wiecznych dokumentów pisanych po polsku cyrylicą (gdzieś takie widziałem...)? Uważam, że owszem, możemy podjąć decyzję o odrzuceniu u nas pewnych odmian języka, ale wtedy:
  • powinniśmy postawić ostrą granicę umożliwiającą identyfikację: co językiem polskim jest, a co nie jest (a nie wiem, czy znajdzie się ktoś w okolicy, kto zdoła takie kryterium sformułować). Nierozumienie zapisanego tekstu przez Teukrosa jest bardzo subiektywnym i wobec tego kiepskim kryterium.
  • określić język odrzucanych tekstów i przenieść je do innego projektu wikisource.
Co do stopnia zaawansowania i formy prezentacji tekstu: jestem za zachowaniem formy oryginalnej i przeniesieniem uwspółcześnienia do brudnopisu autora(-ów). Dostosowanie pisowni do warunków współczesnych z zachowaniem języka jest wg mnie bardzo trudne w tym przypadku i uważam, że w odróżnieniu od tekstu wskazanego przez Wieralle powyżej, trudno będzie znaleźć osobę, która zrobi to dobrze. Ankry (dyskusja) 17:45, 21 lis 2015 (CET)
W tym przypadku mam problem ze zrozumieniem języka - myślę, że miałbym mniej problemów ze zrozumieniem, gdyby tekst był we współczesnym rosyjskim. Ostrego kryterium umożliwiającego identyfikację co jest językiem polskim, a co nie, to raczej nie będzie (vide przypadki języka śląskiego czy kaszubskiego z ciągłymi sporami na tym tle). --Teukros (dyskusja) 19:04, 21 lis 2015 (CET)