Wikiźródła:Strona dyskusji

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

Ta strona opisuje zasadę polskich Wikiźródeł. Jest powszechnie uznawana za standard, który wszyscy uczestnicy projektu powinni zachowywać. Śmiało edytuj tę stronę, ale wpierw upewnij się, że Twoje zmiany odzwierciedlają konsensus. W przypadku wątpliwości, przejdź na stronę dyskusji.

Strony dyskusyjne służą głównie wyjaśnianiu kontrowersji powstających w czasie zamieszczania i poprawiania tekstów. Do każdego tekstu jest automatycznie dołączana strona dyskusyjna, do której dostęp jest przez link "Dyskusja". Strony dyskusyjne edytuje się tak samo jak strony główne. Ze strony dyskusyjnej można zawsze szybko wrócić do strony dyskutowanej przez kliknięcie na zakładkę "Tekst" (lub "strona projektu").

Wikiźródła nie są forum dyskusyjnym. Strony dyskusyjne powinny służyć wyłącznie do wyjaśniania kontrowersji związanych z edycją haseł. Pytania do autora, umieszczanie tekstów propozycji zmian a także wszelkie komentarze, sugestie i uwagi o ile dotyczą dyskutowanego tekstu są tu jak najbardziej na miejscu.

Oprócz stron dyskusyjnych dołączanych do każdego hasła, każda zarejestrowana osoba ma dostęp do swojej osobistej strony dyskusyjnej, która może służyć do komunikowania się z innymi użytkownikami. Ma ona jedną szczególną cechę – jeśli pojawi się tam nowy wpis, u użytkownika do którego należy strona dyskusji, pojawi się na górze strony kolorowa ramka z informacją o tym i linkiem do strony dyskusji.

Jakkolwiek na stronach dyskusyjnych można pisać "swobodniej" niż na głównych stronach, nie należy z nich korzystać jak ze swoistego czatu. Pisząc tu należy też przestrzegać ogólnych zasad Wikietykiety.

Dobrym obyczajem w Wikiźródłach jest używanie automatycznego podpisu.

Jeżeli chcesz spersonalizować swój podpis (dodając np. automatyczny link do strony swojej dyskusji) wystarczy, że wejdziesz w "Preferencje" i zmienisz treść pola "Twój podpis" używając Wikikodu.

Netykieta stron dyskusyjnych[edytuj]

Na stronach dyskusyjnych należy zachowywać się wg zasad WikiLove. Nie należy przesadnie angażować się w dyskusje, atakować osobiście dyskutantów itp. Oprócz tego istnieją też "niepisane" obyczaje na tych stronach. Należą do nich:

  • zapełnianie stron od góry do dołu – swoje komentarze należy zawsze dodawać na koniec innych wpisów. Dzięki temu łatwiej jest podążać za wątkiem dyskusji
  • podpisywanie swoich komentarzy – co zostało już opisane wcześniej
  • kasowanie własnych, krzywdzących innych wypowiedzi i jednocześnie niekasowanie wypowiedzi innych.
  • nie należy "ciąć" wypowiedzi innych własnymi wpisami, lecz należy odpowiadać pod wypowiedzią innej osoby – "cięcie" czyichś wypowiedzi powoduje chaos i niemożność przypisania określonych wpisów konkretnym użytkownikom.

Archiwizacja[edytuj]

Aktywne edytowanie Wikiźródeł skutkuje zazwyczaj częstą wymianą wpisów na stronach dyskusji. Z czasem tych wpisów może się zebrać całkiem sporo, co będzie utrudniać dodawanie i przeglądanie nowych. Wskazana jest wtedy archiwizacja strony dyskusji. Istnieje wiele metod archiwizacji, najbardziej zalecaną metodą jest:

  • wykasowanie zawartości strony dyskusji i dodanie na samej górze odnośnika do poprzedniej wersji wraz z oznaczeniem o jaki okres chodzi.

Link do aktualnej wersji można skopiować z menu narzędzia umieszczonego po prawej stronie – jest podpisany jako Link do tej wersji. Zobacz także pomoc dotyczącą historii strony.

Inne metody, te niestety najpopularniejsze, ale nie zalecane to:

  • utworzenie strony o nazwie Dyskusja:Nazwa hasła/archiwumXX i przeniesienie całej zawartości metodą kopiuj-wklej w to miejsce
  • przeniesienie strony dyskusji pod nazwę Dyskusja:Nazwa hasła/archiwumXX

Obie z metod mają kilka znaczących wad. Największą jest możliwość edycji oraz skasowania strony z archiwum, co nie powinno mieć miejsca. Dodatkowo strona archiwalna utworzona pierwszą metodą nie posiada historii, więc nie można w łatwy sposób stwierdzić autentyczności wpisów.