Szablon:PoprzedniR/opis
To jest podstrona dokumentacji dla strony Szablon:PoprzedniR. Zawiera ona informacje na temat użycia tej strony, jej kategoryzację i inną zawartość niebędącą częścią oryginalnej strony. |
Użycie
[edytuj]Szablon służący do automatycznego linkowania do poprzedniej podstrony w tekście wielostronicowym, w którym kolejne podstrony są numerowane na końcu swej nazwy cyframi rzymskimi w zakresie liczb od I do C[1].
Szablon może być umieszczony na takiej podstronie i tworzy wówczas nazwę strony poprzedniej, która może być np. umieszczona w szablonach linkującym do tej strony, takich jak {{Dane tekstu}} lub {{Nagłówek}}, jako wartość ich parametru o nazwie: poprzedni.
Jeśli szablon umieszczony zostanie na pierwszej podstronie (stronie z numerem „I”) lub stronie głównej to utworzy nazwę strony głównej.
Zaletą szablonu jest to, że po jego wstawieniu, przy kopiowaniu zawartości danej podstrony do następnej podstrony, nie musimy aktualizować tych linków ręcznie. Dzieje się to automatycznie, co upraszcza pracę i chroni przed pomyłką.
Komplementarnym szablonem dla tego szablonu jest szablon {{NastępnyR}}, który tworzy nazwę strony następnej. Uzupełniającymi szablonami są szablony:
- {{BieżącyR}}, który podaje oryginalny rzymski numer strony na której aktualnie został użyty,
- {{BieżącyRA}}, który odczytuje rzymski numer strony na której aktualnie został użyty i podaje go cyframi arabskimi,
co może być czasami przydatne.
Opis parametrów
[edytuj]Szablon ma jeden parametr opcjonalny:
- Parametr 1 — wyraz lub ciąg znaków, który zostanie dodany przed numerem podstrony, np. Rozdział , Część nr , Numer-, itp. i utworzy z numerem jej nazwę typu /Rozdział VII, /Część nr VIII, /Numer-XXXII, itp. Może on się składać z dowolnych (dozwolonych dla nazw stron znaków) i zawierać spacje, a spacja dodana na jego końcu może być istotna (bez takiej spacji nie będzie przerwy między ciągiem znaków a numerem podstrony). W przypadku pominięcia tego parametru skrypt sam analizuje nazwę podstrony i w przypadku gdy wykryje jakiś ciąg znaków przed jej numerem, to wstawi go automatycznie do tworzonej nazwy następnej podstrony. Można to wyłączyć wstawiając pusty parametr 1 w wywołaniu szablonu, np. {{PoprzedniR|}} lub {{PoprzedniR|1=}}. Przy użyciu tego parametru należy uwzględnić także to, że szablon do analizy numeru bierze ostatni ciąg znaków znajdujących się po prawej stronie ostatniej spacji (przy czym może to być dowolny typ spacji, a więc także tzw. spacja twarda) lub ostatnim znaku „-” w nazwie danej podstrony.
Przykład
[edytuj]Zobacz aplikację tego szablonu na podstronach tekstu Bezbarwne żyjątka, np. Bezbarwne żyjątka/I.
Zobacz też aplikację tego szablonu na podstronach tekstu Włamywacz Raffles mój przyjaciel, np. Raffles mój przyjaciel/Rozdział I.
- ↑ Czyli od 1 do 100 - jest to zakres w zupełności wystarczający przy numeracji rozdziałów w typowych książkach, lecz w razie potrzeby można go łatwo rozszerzyć przez powiększenie wewnętrznej tablicy przeliczeń szablonu o kolejne liczby.