Przejdź do zawartości

Szablon:BieżącyRA

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
[edytuj] [odśwież] Dokumentacja

Użycie

[edytuj]

Szablon podaje bieżący numer podstrony w tekście wielostronicowym, w którym kolejne podstrony są numerowane na końcu swej nazwy cyframi rzymskimi w zakresie liczb od I do C[1]. Szablon odczytuje rzymski numer strony na której aktualnie został użyty i podaje go cyframi arabskimi.

Szablon może być umieszczony np. na końcu nazwy kategorii (po znaku „ | “ ) i służyć do automatycznego sortowania tych podstron wg zadanego wzorca zależnego od ich numeru bieżącego (i wyrazu lub ciąg znaków, który został dodany przed tym numerem). Wynikiem pracy szablonu wstawionego na stronie głównej jest * (gwiazdka).[2]

Zaletą szablonu jest to, że po jego wstawieniu, przy kopiowaniu zawartości danej podstrony do następnej podstrony, nie musimy aktualizować sortowania podstron ręcznie. Dzieje się to automatycznie, co upraszcza pracę i chroni przed pomyłką.

Komplementarnym szablonem dla tego szablonu jest szablon {{BieżącyR}}, który podaje oryginalny rzymski numer strony na której aktualnie został użyty, co może być czasami przydatne.

Opis parametrów

[edytuj]

Szablon ma dwa parametry opcjonalne:

  • Parametr 1 — liczba cyfr (1, 2[3], 3, 4... itd.), z których składa się numer strony - jeśli jednak rzeczywisty numer strony będzie zawierał mniej cyfr to zostanie on uzupełniony od lewej strony odpowiednią ilością zer wiodących; jeśli go pominiemy, to zostaną przyjęte 2 cyfry,
  • Parametr 2 — wyraz lub ciąg znaków, który został dodany przed numerem podstrony, np. Rozdział , Część nr , Numer-, itp. i tworzy z numerem jej nazwę typu /Rozdział VII, /Część nr VIII, /Numer-XXXII, itp. Może on się składać z dowolnych (dozwolonych dla nazw stron znaków) i zawierać spacje, a spacja dodana na jego końcu może być istotna (bez takiej spacji nie będzie przerwy między ciągiem znaków a numerem podstrony). W przypadku pominięcia tego parametru skrypt sam analizuje nazwę podstrony i w przypadku gdy wykryje jakiś ciąg znaków przed jej numerem, to wstawi go automatycznie przed wykrytym numerem. Można to wyłączyć wstawiając pusty parametr 2 w wywołaniu szablonu, np. {{BieżącyRA|2=}} lub {{BieżącyRA||}}. Szablon do analizy numeru bierze ostatni ciąg znaków znajdujących się po prawej stronie ostatniej spacji (przy czym może to być dowolny typ spacji, a więc także tzw. spacja twarda) lub ostatnim znaku "-" w nazwie danej podstrony.

Przykład

[edytuj]

Zobacz aplikację tego szablonu na podstronach tekstu Bezbarwne żyjątka, np. Bezbarwne żyjątka/I. Służy on tutaj do sortowania poszczególnych podstron w kategorii wg wzoru złożonego z litery r połączonej z ich bieżącym numerem.

Zobacz też aplikację tego szablonu na podstronach tekstu Włamywacz Raffles mój przyjaciel, np. Raffles mój przyjaciel/Rozdział I. Służy on tutaj do sortowania poszczególnych podstron w kategorii wg wzoru złożonego z wyrazu Rozdział połączonego z ich bieżącym numerem.
  1. Czyli od 1 do 100 - jest to zakres w zupełności wystarczający przy numeracji rozdziałów w typowych książkach, lecz w razie potrzeby można go łatwo rozszerzyć przez powiększenie wewnętrznej tablicy przeliczeń szablonu o kolejne liczby.
  2. Uwaga: Szablon może być także wstawiony w wywołaniu wyświetlenia danej sekcji indeksu typu: <pages index="abc" from="x" fromsection="{{bierzącyRA}}" to="y" tosection="{{bieżącyRA}}" />. Jeśli numer sekcji będzie taki sam jak numer danego rozdziału, to będzie ona zawsze automatycznie wyświetlona na właściwej stronie z danym rozdziałem, bez potrzeby ręcznej aktualizacji jej numeru.
  3. Wartość standardowa, jeśli parametr ma mieć właśnie taką wartość to może zostać pominięty.
Zobacz też

[edytuj]