Pomoc:Kategorie

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki

Przestrzeń nazw Kategoria składa się ze stron, z których każda odpowiada danej kategorii. Strona danej kategorii jest pod pewnymi względami taka sama jak inne strony w Wikiźródłach, można ją edytować i dodawać do niej tekst. Różnica polega przede wszystkim na tym, że po wyświetleniu, w jej końcowej części znajdzie się automatycznie wygenerowane zestawienie stron/artykułów należących do tej kategorii.

Lista istniejących kategorii jest dostępna na stronie Specjalna:Kategorie.

Dodawanie hasła do kategorii[edytuj]

Strony w Wikiźródłach można przypisywać do danej kategorii – jeżeli w tekście artykułu Adam Mickiewicz wpiszemy [[Kategoria:Autorzy alfabetycznie]], to artykuł ten zostanie dodany do Kategorii:Autorzy alfabetycznie.

Strony oraz kategorie, mogą być przypisane do więcej niż jednej kategorii.

Kategorie, do których należy strona, są wyświetlane w lewym dolnym rogu strony niezależnie od tego, w którym miejscu na stronie [[Kategoria:Autorzy alfabetycznie]] zostało wpisane. Aby zachować porządek, należy sekcję z kategoriami umieścić na końcu hasła, a po niej należy wstawić ewentualne interwiki.

Przy wstawianiu kategorii do hasła, należy pamiętać, by wyraz kategoria zaczynał się dużą literą i analogicznie pierwszy wyraz nazwy kategorii. Nie powinno też być odstępów wokół dwukropka:

[[Kategoria: nazwa kategorii]]źle

[[Kategoria:Nazwa kategorii]]dobrze

Jak wybrać kategorię?[edytuj]

Zanim dodasz hasło do kategorii pomyśl, czy nie istnieje bardziej specyficzna kategoria, do której można je dopasować. Generalnie, powinniśmy się starać, by artykuły były umieszczone w tak specyficznych kategoriach, jak to tylko możliwe. Jeśli piszesz hasło o Adamie Asnyku, to nie umieszczaj go w [[Kategoria:Poeci]], ale raczej w [[Kategoria:Polscy poeci]]. Aby znaleźć najbardziej szczegółową kategorię, najlepiej zajrzeć od kategorii ogólniejszej i w niej rozpocząć szukanie.

Jeśli znajdziesz już odpowiednie kategorie szczegółowe, umieść Twój artykuł jedynie w tych kategoriach. Nie wstawiaj kategorii nadrzędnych.

Sortowanie wewnątrz kategorii[edytuj]

Powinieneś wziąć pod uwagę, że jeśli w danej kategorii, nazwy większości haseł zaczynają się podobnie, to zbiją się one w jedną grupę – np. w [[Kategoria:Autorzy alfabetycznie]]. Pożądaną sytuacją jest raczej to, by hasła były przyporządkowane do liter alfabetu. W takim przypadku, przykładowo dobrze by było, gdyby Adam Mickiewicz występował pod literą M.

Możliwe jest ustalanie, jak hasło będzie sortowane wewnątrz danej kategorii. Powyższy problem rozwiązuje dopisanie: [[Kategoria:Autorzy|Mickiewicz, Adam]].

Po kresce pionowej piszemy jakby nową nazwę hasła, która będzie używana przy ustalaniu porządku alfabetycznego wewnątrz kategorii (dla każdej kategorii możemy ustalić inny porządek).

Generowanie list na podstawie kategorii[edytuj]

Na Wikiźródłach jest włączone rozszerzenie DynamicPageList, które umożliwia automatyczne generowanie listy stron wykorzystując kategorie. Przykładowy kod:

<DynamicPageList>
category       = User admin
category       = User en
count        = 10
ordermethod     = sortkey
order        = ascending
</DynamicPageList>

Rezultatem powyższego wywołania będzie utworzenie listy maksymalnie 10 stron (count=10) administratorów (category=User admin), którzy znają język angielski (category=User en). Dodatkowo lista będzie uporządkowana rosnąco (order=ascending) według klucza sortowania (ordermethod=sortkey). Wygenerowana lista będzie miała następującą postać:


Dodatkowe informacje w języku polskim znajdują się na stronie Pomoc:DynamicPageList serwisu Wikinews.