Strona:Władysław Ludwik Anczyc - Zakopane i lud podhalski.djvu/4

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Mięsa, jaj, nabiału, drobiu, chleba i cukru dostać można na miejscu. Po włoszczyznę i jarzyny posyła się do Nowego Targu, lubo o nie dosyć trudno.
Przybywszy do Zakopanego, potrzeba starać się o mieszkanie. Najlepiéj w drodze, jeżeli się ma ztamtąd furmana, jego wypytać się o izby, lub téż, jak w tym roku, zgłosić się do nauczyciela tamtejszéj szkoły p. Cubernata, którego Towarzystwo tatrzańskie wydelegowało do ułatwiania przybywającym interesów. Mieszka się u górali, bo ani gospody, a tém mniéj hotelu dotąd w Zakopanem niéma, karczma zaś tak nieporządna, że w niéj nawet zanocować niepodobna.
W zeszłym roku bawiło w Zakopanem kilkadziesiąt rodzin, które z trudnością znalazły pomieszczenie, bo domów tu nie do zbytku, a bardzo mało takich, któreby miały więcéj nad dwie izby. Dom w jakim zwykle goście mieszkają, zbudowany pod gątem lub dranicami (deskami), składa się z dwóch izb, przedzielonych sionką, w któréj znajduje się się piec kuchenny, a gdzieniegdzie osobna kuchnia. Każda izba, mająca około óśmiu łokci w kwadrat, a cztéry wysokości, ma dwa okienka małe, zakratowane, a drzwi nizkie, zbite z grubych, trzechcalowych desek, zaopatrzone potężnym zamkiem. Obwarowanie to jakby blokhauzu północno-amerykańskiego pochodzi jeszcze z czasów, kiedy rozbójnicy grasowali w Tatrach, a i dziś się czasem przyda, bo lubo nie wydarzyło się iżby goście byli niepokojeni, niedawniéj wszakże jak przed trzema laty nastąpiły dwa nocne napady. W jednym zamordowano dziewczynę i złupiono dom; w drugim opryszki wybili zakratowane okno wraz z futryną, a mimo że mieszkający w nim leśniczy porwał się do broni, zbójcy skrępowali go i zrabowali do szczętu.
Izby dzielą się na białe i czarne. Biała izba ma ściany wybite heblowanemi deskami, ławę biegnącą wokoło ścian i szafkę z półkami, zawieszoną na hakach, do pomieszczania talérzy i szklanek. Przy ścianie przeciwnéj oknom pod samą powałą umocowana jest przez całą długość izby żerdź, która gościowi miejsce szafy na wieszanie rzeczy zastępuje. Stół ciężki, para stołków, dwa łóżka prostéj ciesielskiéj roboty stanowią całe umeblowanie. Izba