Przejdź do zawartości

Strona:Władysław Ludwik Anczyc - Zakopane i lud podhalski.djvu/18

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

Z powyższego, lubo bardzo jeszcze niedokładnego opisu Podhalan łatwo wnieść można, że lud ten wielce różni się od włościan innych okolic kraju; nietylko jednak zwyczaj i obyczaj, przymioty i wady różnicę tę stanowią — widać ją i w fizycznéj budowie. Turyści zwykle przedstawiają górali tatrzańskich jako lud kolosalnéj budowy i olbrzymiego wzrostu — tymczasem tak nie jest. Wysoki wzrost należy tu do wyjątków. Mężczyźni i kobiéty są dobrze zbudowani, ale wzrost ich pospolicie bywa średni, budowa więcéj smukła niż tęga, a ciało giętkie i muskularne. Rysy twarzy po większéj części wydatne i piękne — nie napotyka się tutaj profilowi nosów wklęsłych, lub kości jarzmowych wydatnych, szpetnych a tak pospolitych u włościan karpackiego podgórza. Rysy szlachetne, ręka i noga nadzwyczaj małe i foremne, zarówno u mężczyzn jak u kobiét, bystrość umysłu, fantazya, brawura, dusza, gdzie jéj nie zagłuszył chwast chciwości, przystępna szlachetnym porywom i poczuciu piękna, poglądy ogólne różne od poglądów innych włościan galicyjskich — wszystko to podsuwa hipotezę, że lud ten odrębnego jest pochodzenia. Jest-to jakoby drugie Zaporoże, rzucone w Tatry, z pewnemi tradycyami podobnemi do szlacheckich.
Szczególna nawet rzecz, że cała ludność nie spływa się w jedno, ale dzieli się jakby na pokolenia, jakby na klany. Z tych najliczniejszy klan, że tak nazwę, Gąsieniców; daléj idą Bahlidy, Kasprusie i wiele innych, a każdy z nich zamieszkuje osobną grupę domostw, tak że Zakopane nie stanowi jednolitéj wsi, lecz składa się z kilkunastu takich grup, mających swe nazwiska od zamieszkujących je plemion.
Dziwne tu także panują wyobrażenia pod względem nazwisk. Tak naprzykład każdy należący do pokolenia Gąsieniców uważa tę nazwę jako przydomek, ale ma obok tego inne nazwisko, którém się