Strona:Stanisław Załęski - Jezuici w Polsce T. 1 Cz. 2.djvu/18

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wraz z siostrą oddać arcyksięciu Ernestowi.“ Pod koniec 1588 roku stanęło na tem, że roku przyszłego ojciec z synem zjadą się w Rewlu, pod pozorem omówienia wojny z Moskwą i niektórych piekących spraw szwedzkich, w istocie zaś, aby ułożyć wspólnie plan powrotu do Szwecyi, oddania korony polskiej Ernestowi. Tymczasem miał Zygmunt przyspieszyć uwolnienie Maksymiliana z niewoli pod warunkiem zobowiązania się domu austryackiego do ścisłej przyjaźni z Szwecyą[1]. Być bardzo może, że sojusz ten był także przedmiotem dwugodzinnej rozmowy sam na sam Zygmunta z Maksymilianem w Krasnymstawie 28 maja 1589, po której podejmował go sutą ucztą[2].
Otóż w myśl paktów, na zjazd rewelski potrzebne było pozwolenie sejmu[3]. Jakoż kwietniowy sejm 1589 zatwierdziwszy „transakcyę rakuską“, pozwolił królowi na ona podróż do Rewia. Czekał go tam już od 23 lipca stęskniony ojciec Jan III z młodziutką drugą żoną i synkiem, z córką Anną, z 10 senatorami i dobrze uzbrojoną flotylą. Dopiero 7 września przybył Zygmunt „z licznym orszakiem kilka tysięcy wynoszącym“, bo i hetman w. l. Krzysztof Radziwiłł przywiódł z sobą 2000 wojska, mniejsze ale znaczne poczty miał król i senatorowie: podkanclerzy bisk. przem. Baranowski, kaszt, podlaski Lęśniowolski, referendarz w. k. Jan Tarnowski, wda kaliski Ostroróg i inni. Towarzyszyli też królowi Jezuici nadworni OO. Gołyński i Skarga, a ponieważ w całym Rewlu nie było kościoła katolickiego, odprawiali nabożeństwo, mówili kazania w wielkiej sali zamkowej[4].

Po przywitaniach i oracyach, po złożeniu darów od hetmana Zamojskiego dla króla Jana, pierwszą zaraz ucztę 8 września popsuł goniec z listem od hetmana z wieścią o na-

  1. Messenius VII, 95.
    Dalin IV, 155, 160.
  2. Heidenstein II, 284.
    Wielewicki Hist diar domus ad. S. Barbaram I, 127.
  3. Ac si forte Sueciae res praesentiam ejus (regis), aliquando desiderarent, ut eo sese conferre liberum sit cum consensu omnium Ordinum Regni et M. D. L. Vol. leg. II. 247.
  4. Wielewicki I, 129.