Strona:Stanisław Przybyszewski - Z gleby kujawskiej.djvu/95

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  Przy mym stole bawi się z białym królikiem mój jasny chłopczyk. Ból go porodził, bólem śmieje się jego drobna twarz, bólem myślą jego zadumane oczy, odwiecznym bólem Bytu.
  Bo ból, to wieczność, z której się wszystko wyłoniło, bólem przemawia wszelka przeszłość, a w przyszłości nic prócz runów bólu.
  Ach, stłumić ten ból chociażby chwilką tworzenia, upoić się oddechem wieczności, zaniknąć w ciemnej otchłani nieświadomej rozkoszy, gdy z pod ręki dzieło wyrasta!
  Napróżno!
  Dziś próbowałem pracować.
  Nie mogę!
  Nie mam już tej tęsknoty, która niczego nie pragnie, jest sama sobą, sama sobie celem i przyczyną.
  Tęsknota, co mnie kiedyś w nocach księżycowych rzucała na miękkie, świeżo rozorane pole; tęsknota za czemś niepojętem, a tak silna, że rękoma się w ziemię wgrzebywałem i przysypywałem się rodzinną glebą gdyby miękkim jedwabiem pierza edredonowego.
  Tęsknota, co w duszy artysty wichrzy się burzą, to znów w przeczysty lazur nieba spływa, leje się i kołysze od jednego bieguna do drugiego, to znowu w dzikich odmętach krąży po mózgu, oblewa od prapoczątku ukryte w nim obrazy, wyłania je, ucieleśnia, przetwarza i w nowem pięknie, w nowej sile odradza.
  O ta dumna, przeczysta tęsknota dojrzewającego dziecka, co w ciemnym bólu swą przyszłą twórczość przeczuwa; tęsknota artysty, co w skupionem upojeniu słucha, jak chaos gwiazdy poradza: wielka tęsknota początku, rodzenia, bytu, tęsknota