Strona:Stanisław Piekarski - Prawdy i herezje. Encyklopedja wierzeń wszystkich ludów i czasów.pdf/357

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
RAKOWIANIEREFORMACI
352

ogród rozkoszy, zasadzony ręką Boga i przeznaczony na pobyt nowostworzonego człowieka. W pośrodku raju rosło drzewo wiadomości złego i dobrego a przestąpienie zakazu spożywania jego owoców wywołało utratę raju. Pokrewne są podania irańskie (ob. Parsyzm) o pierwszych rodzicach, Maszja i Maszjani, których Aryman uwiódł do grzechu i pozbawił raju.
2. Raj w znaczeniu eschatologicznem oznacza rzeczywistość bytu dusz zbawionych (ob. Niebo).

Rakowianie, ob. Socynjanie.

Ramadan, miesiąc postu u wyznawców Mahometa (ob. Islam).

Rapp Jan Jerzy, ob. Harmoniści.

Raskoł i raskolnicy, ob. Rosyjskie sekty.

Rechabici, starożytny szczep koczowniczy żydowski w Palestynie południowej. Gdy w religji żydowskiej za czasów Eljasza i Elizeusza nastąpiła reakcja przeciwko pogańskiemu kultowi Baala, Jonadab, „syn Rechabów“, założył sektę rechabitów, która miała urzeczywistnić ideał życia koczowniczego. Reehabitom nie wolno było pić wina, budować stałych osiedli, uprawiać roli i winnic, lecz m usieli poprzestawać na życiu nomadów, mieszkając w namiotach jak Beduini. Prorok Jeremjasz (Rozdz. XXXV) stawia rechabitów za przykład wierności i posłuszeństwa swemu przywódcy, wyrzucając żydom ich chwiejność w wierze. W epoce powygnaniowej słynęli rechabici jako biegli w Piśmie.

Redemptoryści (liguorjanie), zgromadzenie zakonne, założone w r. 1732 przez św. Alfonsa Liguorego (1696—1787) w Scala pod Amalfi. Celem zgromadzenia są, prócz własnego uświątobliwienia, misje ludowe, rekolekcje dla duchownych i świeckich, piśmiennictwo religijne i praca w krajach misyjnych. Najwybitniejszym redemptorystą po św. Alfonsie Liguorim był św. Klemens Hofbauer, apostoł Warszawy (ob. Hofbauer|Hofbauer]]).
Organizacja zakonu polega na statucie, ułożonym przez św. Alfonsa Liguorego i postanowieniach kapituły generalnej w Rzymie, ostatnio wydanych w r. 1896. Oprócz potrójnego ślubu zakonnego (posłuszeństwa, ubóstwa i czystości) redemptoryści składają ślub dozgonnego pozostawania w zgromadzeniu. Na czele każdego domu (kolegjum) stoi rektor, całe zgromadzenie dzieli się na prowincje. Rektorów poszczególnych domów, i rektorów prowincji, ich konsultorów, mistrzów nowicjatów, prefektów i profesorów w kolegjach mianuje przełożony generalny (rector maior) w Rzymie, który wraz z 6 konsultorami stoi na czele zgromadzenia. Obiera go kapituła generalna, złożona z konsultorów jego poprzednika, prowincjałów i delegatów, po dwóch z każdej prowincji. Obecnie zgromadzenie liczy 19 prowincyj, rozmieszczonych w Europie, Afryce, Ameryce i Australji, przeszło 4000 zakonników, w tem przeszło 2000 kapłanów.
Do Polski przybyli redemptoryści pod wodzą św. Klemensa Hofbauera w r. 1787 i otrzymali w zarząd kościół św. Bennona w Warszawie, stąd zwano ich bennonitami. W r. 1793 otrzymali zatwierdzenie sejmu a w r. 1808 za czasów Księstwa Warszawskiego zostali uwięzieni i wywiezieni do Kistrzynia. W r. 1883 osiedlili się w Małopolsce i posiadają tam domy zakonne w Mościskach (nowicjat), w Tuchowie, w Krakowie—Podgórzu (siedziba prowincjała), w Maksymówce i we Lwowie. Od r. 1909 tworzą osobną prowicję polską. Część redemptorystów, pracująca w Kanadzie pośród emigrantów rusińskich, przyjęła za zezwoleniem papieża obrządek grecko-rusiński i pracuje obecnie w grecko-rusińskiej diecezji lwowskiej.

Redemptorystki, żeński odłam redemptorystów, założony przez św. Alfonsa Liguorego i zatwierdzony przez Stolicę Apostolską w r. 1750, jest zakonem wyłącznie kontemplacyjnym o ścisłej klauzurze. Posiada około 20 klasztorów we Włoszech, Austrji, Belgji, Holandji, Hiszpanji, Irlandji i Ameryce Północnej.

Redukcja świąt, ob. Święta.

Reformaci, zgromadzenie zakonne, powstałe w r. 1532, jako odłam zakonu franciszkanów (ob.). Po rozdziale tego zakonu na obserwantów i konwentualnych, wytworzyły się pomiędzy pierwszymi dalsze odgałęzienia, dążące do ściślejszego przestrzegania reguły zakonnej św. Franciszka. Je-