Strona:Stanisław Piekarski - Prawdy i herezje. Encyklopedja wierzeń wszystkich ludów i czasów.pdf/352

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
PROWIZJA KANONICZNAPRZEZNACZENIE
347

Prowizja kanoniczna, nadanie katolickiego urzędu kościelnego, akt, mocą którego właściwy zwierzchnik kościelny przelewa na kogoś władzę, odpowiadającą nadanemu urzędowi. Papieżowi przysługuje prawo dokonywania prowizji na całym obszarze Kościoła katolickiego, biskupom w obrębie diecezji. Prowizja kanoniczna mieści w sobie trzy akty: oznaczenie osoby, czyli wybór kandydata, nadanie tytułu i wprowadzenie w posiadanie (ob. Instytucja kanoniczna). Jeżeli zwierzchnik kościelny przy oznaczeniu osoby jest ograniczony przez prezentę patrona (ob. Patronat), prowizja taka nazywa się konieczną; gdy zaś może dokonać oznaczenia osoby wedle własnego wyboru prowizją wolną (libera collatio).

Prozerpina (Persefona), ob. Grecka mitologja i religja.

Pryguny, ob. Rosyjskie sekty.

Prymas, godność kościelna, którą nadawali papieże biskupom niektórych stolic, wybitniejszych pod względem politycznym. Tytuł prymasa Polski otrzymał arcybiskup gnieźnieński, Mikołaj Trąba, na soborze w Konstancji w r. 1416 i od tego czasu tytuł ten związany jest z arcybiskupstwem gnieźnieńskiem.

Prymat papieski, ob. Papież.

Prymicje, pierwsza msza nowowyświęconego księdza (neopresbitra). Odbywa się ze szczególnemi obrzędami: mszę poprzedza odśpiewanie hymnu Veni Creator, a po mszy następuje błogosławieństwo, którego neopresbiter może udzielić każdemu z obecnych zosobna.

Pryscyljanie, sekta hiszpańska, powstała w drugiej połowie IV w., nazwana od Pryscyljana, który głosił ascetyzm i doktrynę o odrodzeniu, mającem nastąpić przez wymarcie rodu ludzkiego. Jego nauki wywołały rozdwojenie między biskupami Hiszpanji. Gdy cesarz-uzurpator Maximus skazał Pryscyljana wraz ze zwolennikami na ścięcie (384 r.), część biskupów uznała wyrok cesarski za słuszny, a część ze św. Marcinem z Tour na czele potępiła go. Nauka Pryscyljana nie jest, jak doniedawna twierdzono, powtórzeniem doktryn gnostycyzmu i manicheizmu. Był on wyraźnym przeciwnikiem manichejczyków, a jego nauka miała raczej związek z nauką lucyferjanów. Sekta pryscyljanów istniała w Hiszpanji do drugiej połowy VI w., popierana przez arjańskich Swewów i Wandalów i ustała po przejściu Swewów na katolicyzm (560 r.).

Przeistoczenie, ob. Transsubstancjacja.

Przemienienie Pańskie, święto kościelne, obchodzone w Kościele katolickim 6 sierpnia, na pamiątkę opisanego w ewangelji cudownego przemienienia się Chrystusa Pana na górze Tabor w obecności apostołów Piotra, Jana i Jakóba (Mat. III. 17 i Jan XII. 28). W Kościele wschodnim jest to święto uroczyste.

Przeor (lać. prior), w niektórych zakonach nazwa przełożonego klasztoru lub prowincji zakonnej.

Przewodnia niedziela, pierwsza niedziela po Wielkanocy.

Przeznaczenie (predestynacja), w znaczeniu teologicznem decyzja Boża, według której niektórzy ludzie dzięki łasce Bożej, z którą współpracują, mają być zbawieni, inni zaś wskutek własnych przewinień potępieni. Błędną naukę o przeznaczeniu głosili w V w. pelagjanie, w IX w. Gotszalk, a w XVI Kalwin. Nauczali mianowicie, że Bóg nie chce zbawić wszystkich ludzi, lecz tylko wybranych, że Chrystus nie umarł za wszystkich tylko za wybranych i że Bóg przeznaczył niektórych ludzi na potępienie. Teorja ta nazywa się predestynacjanizmem. Zwolennicy Kalwina, zwani infralapsarii, głosili złagodzony predestynacjanizm, utrzymując, że Bóg przewidział upadek grzechowy, postanowił niektórych ludzi zbawić i udzielił im łask skutecznych do osiągnięcia zbawienia. Kościół katolicki potępia tak pelagjanizm, jak i predestynacjanizm w obydwu formach. Kwestję sporną pośród teologów katolickich stanowi tylko przyczyna, dla której Bóg przeznaczył niektórych ludzi do zbawienia. A mianowicie teolodzy, zwani tomistami, oraz zwolennicy szkoły augustjanskiej, skotyści i inni twierdzą, że wprawdzie przyczyną potępienia niektórych ludzi są ich grzechy, ale że Bóg postanowił zbawić ludzi bez względu na ich zasługi. Teolodzy zaś,