Strona:Stanisław Karwowski - Historya Wielkiego Księstwa Poznańskiego T2.pdf/496

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

dakcyi patron Jackowski, nakłaniając członków Kółek rolniczych do zapisywania Poradnika i dostarczając temuż artykułów np. Podręcznik dla zebrań Kółek, o Szkółkach zbożowych i innych. Brownsford, mając za sobą prawie półwiekową praktykę i gruntowną znajomość teoryi rolniczej, bardzo starannie redagował pismo i umiał wzbudzić zajęcie rolników nie tylko w W. Księstwie Poznańskiem, ale i w innych zaborach, mianowicie dział Pytania i odpowiedzi zyskał sobie ogromne uznanie. Od r. 1893 powołał Antoni Brownsford do pomocy w redakcyi syna Kaźmierza, który dnia 1 października 1895 r. objął na własność Poradnika Gospodarskiego, organu Kółek rolniczych i prowadzi go dotąd przy ciągłym rozwoju pisma tak pod względem objętości, jak przyrostu czytelników.[1]
Staszyc, tygodnik obrazkowy dla oświaty i rozrywki pod redakcyą Józefa Chociszewskiego istniał tylko pół roku i to od 1 stycznia do 8 czerwca 1889 r. W piśmie tym wywodził Chociszewski, że Polacy w państwie pruskiem wydają co rok około 50 milionów na wódkę, piwo i wino, z tych 10 milionów może dostają Polacy, a resztę innoplemieńcy — że W. Księstwo Poznańskie potrzebuje rocznie skór za 10—15 milionów, z tych na polskich kupców i garbarzy przypada może z ćwierć miliona, reszta na innoplemieńców — że towarów łokciowych tj. sukna, wyrobów bawełnianych, płótna, materyi jedwabnych itd. potrzebuje W. Księstwo Poznańskie wydaje głównie płody rolnicze, a mianowicie zboże, spirytus, wełnę i drzewo, ale sprzedażą trudnią się wyłącznie żydzi — i z tego powodu nawoływał do oszczędności i popierania swoich.

Pismo humorystyczne Motyl, które także w r. 1889 zaczęło wychodzić w Poznaniu nakładem i pod redakcyą Kaźmierza Wojciechowskiego, miało krótki żywot, wyszły bowiem tylko 3 numery.

  1. Księga jubileuszowa Centr. Tow. Gospodarczego, Poznań 1911, str. 210—211  Artykuł Kaźmierza Brownsforda, Rozwój Kółek rolniczych w Wielkopolsce.